2017’de İzlemeniz Gereken 10 Korku Filmi

0
698

Bu yaz, sinema dünyası korku filmlerinde ikonik canavar ağırlıklı çalışmaları  (Özellikle Universal) hayatımıza sokmaya niyetli anlaşılan. Ufukta iki adet Stephen King uyarlaması var.  Ridley Scott’un “Alien: Covenant” adlı eserinde, xenomorph’lar bir kez daha kanlı cehenneme neden olacak ve 2017, şimdiye kadar yapılmış en büyük korku filmi olan Dario Argento’nun “Suspiria” (1977) adlı romanının yeniden yapımını sağlıyor. 2017’de mutlaka izlemeniz gereken 10 korku filmi aşağıda sıralanmıştır.

ALIEN : COVENANT

Alien : Covenant filminden bir görüntü

Ridley Scott, “Prometheus” filminin doğrudan “Alien” ayrıcalığına bağlanacağına söz verdi. Yeni bilimkurgu korku filminde, bir gemi daha önce keşfedilmemiş bir gezegene kuruldu.  İlk fragman Noel Gününe denk geldi ve fan reaksiyonu oldukça olumluydu. Ama kimse Scott’un inanılmaz bir kadro kurduğunu inkar edemez: Katherine Waterston, Amy Seimetz, Michael Fassbender, Billy Crudup, Danny McBride ve James Franco’nun küçük bir rol oynadığı söyleniyor.

SUSPIRIA

Suspiria filminden bir alıntı

Luca Guadagnino, “Suspiria”‘yı yeniden çekilecekler kervanına çıkardığında, yeniden bir “Suspiria” şekillendirilmesi fikrinden nefret eden muhaliflerin aniden ilgisini çekti. Dakota Johnson, Tilda Swinton ve Chloe Grace Moretz’in oynadığı film bu sene  büyük ihtimalle festivallerde ortaya çıkacak.

A CURE FOR WELLNESS

A Cure For Wellnes

Hastaneler, spa dinlenme alanları ve zihinsel sağlık. Korku filmleri söz konusu olduğunda, bu ortamlarda mutlaka kötü şeyler olacak anlamına geliyor. “The Lone Ranger” ve “Rango” yönetmeni doğa adına olmasa da adıyla özdeşleşip, “The Ring” (2002) adlı eserinin yeniden başlamasıyla doğaüstü haline dönüş yapıyor. Dane DeHaan, özel bir sağlık ve esenlik merkezinden bir CEO’yu almak için İsviçre’ye gönderilen genç bir yöneticiyi oynuyor. İşler bundan sonra karanlık bir hal alıyor. Kaçın bence.

IT

It : Filmden çarpıcı bir kare

Yok küfür etmedim. Filmin ismi bu. Popüler 1990’lı TV mini dizisinin (Stephen King’in 1986 romanına dayanan) yeniden yapımıdır. Tim Curry’nin güçlü palyaço ayakkabılarını Pennywise olarak dolduran Bill Skarsgård’dir. Bu küçük görülecek bir başarı değildi. Cary Fukunaga yönetmenlik görevlerine el koydu ve Andrés Muschietti’nin “Mama” hevesçisine teslim etti. Dürüst olmak gerekirse hepsi çok zor, ancak jüri filmin Eylül ayında piyasaya sunuluncaya kadar nihai kararı vermeye devam ediyor.

RAW

RAW : Bildiğiniz gibi değil

Julia Ducournau’nun yamyam temalı korkusu “Raw”, 2016 Cannes “Semaine de la critique” programında ortaya çıktığında çok sayıda eleştiriler aldı. Prestijli BFI Sutherland Ödülü de dahil olmak üzere diğer festivallerde ödüller alıyor ve Universal’in Focus World kolu tarafından dağıtılacağı söyleniyor. Hiç de fena değil, vejetaryen bir öğrencinin et için tadına baktığı bir Fransız indie korkusu.

THE DARK TOWER

The Dark Tower : İzleyin pişman olmazsınız.

Yılın ikinci Stephen King uyarlaması aslında bilim-kurgu, korku ve batı türlerinin bir karışımı. İlk Hollywood serisi olan filmde İdris Elba ve Matthew McConaughey, kahraman ve kötü adam olarak ön plana çıkıyor. JJ Abrams bunu yapmak istedi, sonra Ron Howard. Çekimleri Danimarkalı yönetmen Nikolaj Arcel arıyor.

XX

XX : Dört kısa bölümden oluşuyor

Korku alanında yönetmen olarak çalışan kadınlar ne yazık ki nadir bulunan bir şeydir. Anne Clark (daha ziyade sanat rockçısı St. Vincent olarak da bilinir) de dahil olmak üzere dört yönetmen, sosis partisi türünün üzerine dönüyorlardı. Dört kısa-öyküde, bir doğum günü partisi ters gidiyor ve ardı çorap söküğü gibi geliyordu. Çok güzel geliyor!

THE MUMMY

The Mummy : Mutlaka izlenmeli diyorum.

Universal, 1930’ların Universal Canavarlarına Marvel tarzı bir kopya verme ve cilalama peşinde. Tom Cruise, gişe hasılatı sonuçlarının bekletildiği ayrıcalığında yeniden başlamak için imza attı. Dracula, Frankenstein’ın canavarı, Wolfman ve “The Mummy”, yaratık özelliklerinin yeni bir karışımıyla yıldız olacağı kesin. En büyük fikir, onlara çapraz geçiş yaptırmalarını ve Avengers tarzı bir süper-film yaratmalarını sağlamaktır. Cruise, “The Mummy” nin ötesine ne kadar dahil oldu şu an bilinmiyor. Universal Canavarlar 2.0 tamamen korku filmleri değil. Üreticiler “canavarlarla aksiyon macerası” vizyonu için giderken bu çok hoş olabilir. Görelim bakalım.

PATIENT ZERO

Patient Zero

Mükemmel zombi destanı olan “The Girl With All The Gifts” ‘dan sonra bakalım “Patient Zero” İngiliz korku filmleri için muhteşem bir çağ önceliğini alabilecek mi. Matt Smith’in “Doctor Who” daki başrol oyuncusu Stanley Tucci ve “Game of Thrones” daki aktör Natalie Dormer ile birlikte oynamaktadır. Dünya, insan beynini körelten kuduz benzeri bir virüs ile tehlike altındadır. Smith’in oynadığı bir cüce kahraman, bir çare bulmak için yola koyulur.

THE AUTOPSY OF JANE DOE

The Autopsy of Jane Doe : Gerçekten izlemeye karar verdin mi? Emin misin?

Troll Hunter” yönetmeni André Øvredal, takip korku filmi için Amerika’ya gönderildi. Başrolde Brian Cox ve Emile Hirsch’in tuhaf bir cinayete karışmış bir cesedi inceleyen koronerler olarak oynadığı, “The Autopsy of Jane Doe” geçen yıl festival devresini oynadı ve gergin atmosferi ve mizah duygusu karışımıyla ilgili iyi not aldı. Koronerler vücudu açmaya, etrafa koşturmaya ve ölüm nedenini belirlemeye devam edince, tuhaf şeyler başlar.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz