30 Dakikada Devr-i Alem

Elon Musk, 30 dakikada Devr-i Alem mümkün dedi.

0
419

SpaceX CEO’su Elon Musk, bugün bir uzay endüstrisini konu alan konferansta Ay ve Mars’a gitmek için gözden geçirilmiş planlarını açıkladı, ancak konuşmasını inanılmaz bir vaat ile sona erdirdi: Dünya üzerindeki uzun mesafeli seyahat için aynı gezegenlerarası roket sistemini kullanarak 30 dakikanın altında dünyanın bir ucundan bir ucuna seyahat edilebilecek dedi. Elon Musk tam olarak şöyle seslendi ; ” İnsanlar en uzun mesafeli uçuşları bir buçuk saatin altında sıradan ekonomi uçuş yapan uçaklardan aldıkları bilet gibi ucuza seyahat edebilecek.” Elon Musk ‘ı nasıl bilirsiniz bilmiyorum ama hep uçuk hayallerin peşinde koşup onu da gerçek kılabilecek bir adam. Elon amca demişse vardır bir bildiği.

Musk, SpaceX’in ileride görebileceğimiz mega roketini (kısaca kod adı Big Fucking Rocket veya BFR) kullanarak, büyük bir uzay gemisini Dünya’nın etrafındaki yörüngeye oturtarak bu seyahati mümkün kılabileceğini söyledi. Uzay gemisine denizde kurulan platformdan geçerek binilecek ve gemi kalktıktan sonra ateşleme kapsülü geri dönecek. Diğer kapsül ise varacağı yere kadar normal bir uçağın 3 katı hızla yörüngede ilerleyecek ve inişe geçecek. Musk, önümüzdeki altı ila dokuz ay içinde bu roketin yapımına başlanacağını söylese de, yeni roket ve uzay gemisi şu an bir teoriden ibaret. Bu roket aslında Musk’un 2024 yılına kadar insanları Mars’a göndermek için kullanmak istediği roket. Gösterilen videoda yolcular deniz platformuna kurulan dev rokete biniyor ve roket Dünya’nın atmosferinden ayrıldıktan sonra başka bir gezegene doğru yola çıkmak yerine, gemi başka bir şehre  Shanghai (Şangay)’a gidiyor. Videoda ayrıca Hong Kong – Singapore arası 22 dakikada, London – Dubai veya New York arası 29 dakikada ve Los Angeles – Toronto arası 24 dakikada kat ediliyor. 

Bu önerilen seyahat yöntemi, şimdiye kadar insanlığın yarattığı en hızlı yol olacaktır. Musk, Concorde’dan daha hızlı bir hızla gemi saat başına yaklaşık 18,000 mile ulaşacağını açıkladı. Geminin Ay ve Mars’la ilgili kapasitesini tarif ederken konuşmalarında daha önce gösterdiği sayıları kullanarak, yolculuk başına 80 ila 200 kişi arasında bir kapasite insan taşınabileceğini tahmin edebiliriz. Böyle bir seyahatte yolcu deneyimleri nasıl olacak çok merak konusu olsa da henüz kimse bir fikir yürütebilmiş değil. Fakat böyle bir roketin uzaya fırlatılması heyecan verici ve kat edilen yolun en kısa sürede gerçekleşecek olması mükemmel. Bu arada tarifeler büyük ihtimalle İndi-Bindi olacak gibi gözüküyor. Ancak insanlar, gezilerinden birkaç saat kar etme uğruna bedenlerini bu tür aşırı streslerden geçirmeye istekli olacak mı? Ben açıkçası çekimserim. Ama 13 Saat süren bir İstanbul – San Francisco yolculuğunu 30 dakikada yapabilmekte insanı cezbetmiyor değil. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz