Malefic – Bir Luis Royo Eseri

0
633

Luis Royo’nun tam renkli görüntü koleksiyonu Malefic, şimdi yeniden yayınlanıyor ve NBM yayıncılığı tarafından yeniden canlandırılıyor. İlk gözü çeken çarpıcı, kısmen çıplak kadınlar genellikle arkalarındaki daha kötü niyetli hayalleri gizliyorlar. Onlara güvenmeni isteyen masum yüzler, arkasındaki zihinlerde koyu renk tasarımlar saklarlar. Bu kitap bu sayede Dark Fantasy sanatının en uç noktalarında dolaşıyor. Sadece detaylı tablolar değil, aynı zamanda çok güzel eskizler de var. Tasvir edilen sanat daha çok gotik tarafa doğru.

Bu koleksiyondaki eserlerin azı erkekleri tasvir eder. “Dorsai I”, “Corralled by Sweat”, “The First Duelist”, “Legend of the Duelist” ve “The Summoning” toplanan 41 adet resimden sadece en tanınmış erkek figürlerdir. Eşit bir temelde bir kadın bir erkeği içeren “2041” adlı resim vardır. Geri kalan hepsinde kadın ve dişiliği ön plandadır.

Malefic
Kusursuz ciltli ve karanlıkta kılıç tutan seksi kadınlar var, gerçekten zarif ve hepsi onlara baktığını biliyorlar. Dişi figürlerin çoğu iki pozdan birinde duruyor. Ya kışkırtıcı bir tavır içinde duruyorlar ya da bir güç yerinde duruyorlar. Daha masum bir duruşa sahip olanlar da var, fakat bu eserler daha çok cinsellik veya otoriter hissi veriyor. Kadınların birçoğu, daha çok koleksiyonun unvanına uygun olarak, bir çeşit kötülük ya da en azından karanlık ile aşinalık ortaya çıkarmaktadır. Tüm zırhlar ve kılıçlar çok güzel ancak zırhın ne kadar işlevsel olduğunun sorgulanması gerekiyor.
Görüntülerin çoğunluğu fantazi (ejderhalar ve tek boynuzlu atlar gibi) aynı zamanda paranormal veya kentsel stil fantezilerine uygun olarak çizilmiştir. Diğerleri saf bilimkurgudur. Uzay gemileri, lazerler ve robotlar gibi. Çizgi roman süper kahramanı Batgirl’ın bir tasvir de ” Black Flights” ‘ın içinde var. Bazı argümanlar eseri vücud biçimi bakımından biraz cinsiyetçi ve gerçek dışı gösteriyor. Ben bu eserde hayalimdeki kadının formunu buldum hem de Royo’nun bunu tasvir ettiği kadınların o kadar çok cinselliği olmadan yapmış olmasına rağmen. Kesinlikle göze çarpacak görüntüler yaratıyor. Bu eserlerin birçoğu kitap kapakları olarak sunulmuştur.
Malefic – Luis Royo
Her görüntüye, aynı zamanda, şahane bir metin eşlik ediyor ve size resme nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda hoşnutluk verici bir fikir veriyor ancak bunu size tam olarak tanımlamıyor ya da o fikri sabitleştirmiyor. Gördüklerinize bağlam verir, ancak belli bir odak noktası içine koymaz ve metni imge ile okurken, ilk bakışta verebileceğinden çok daha fazla derinlik ve karmaşıklık kazandırır. Kaybolursunuz. İşte Luis Royo büyüsünü tam olarak orada gösteriyor. 
Malefic neredeyse yirmi yıldan beri kesintisiz olarak basılır. Tasvir edilen resimlerin şiirleri ve gücü, kendi kalitesinde zamansızdır ve karanlık konu, Twilight’ın bu çağında yankı bulmaktadır. Bu eser eğer bir fantazi sanatının tadını çıkarmak istiyorsanız gayet yeterli bir kaynaktır.
Not : Kitap tanıtırken çoğu zaman bu kitapları nerelerde bulabileceğinize dair bir ipucu vermiyorum. Çünkü araştırmanızı istiyorum. En son ne zaman bir kitabı araştırdınız? Aradığınız kitabı bulmak o kadar basit ki yapmanız gereken sadece Google amcaya danışmak.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz