Parası Neyse Veririm Alırım O Ülkenin Vatandaşlığını

0
680

Parası neyse veririm alırım o ülkenin vatandaşlığını diyeceğiniz ülkeler dünya üzerinde mevcut. Çok sık araştırılan konuların başında geliyor. Bir çok kişi bu konu hakkında meraklı ve istekli. Fırsatını bulsa hemen vatandaşlık değiştirecek. Bir çok kişi bunu daha huzurlu bir yaşam için, bazıları ise macera istediğinden böyle bir araştırma yapmaktadır. Parası neyse vereyim bana vatandaşlık versinler diyen çokta azınlıkta değil. Bir çoğumuzun hayali başka bir ülkede yaşamak var. Hepimiz bir kez olsun bu hayali kurmuşuzdur. Fakat bu kadar kolay mı?

Bunun cevabı hem kolay hem de zor! Kişinin yapısına ve mali gücüne göre değişir. Zengin olana her yer vatan. Fakat her parasını verip vatandaşlığını aldığınız ülkenin yaşam şartları size uymayabilir. Kültürel farklılık deyip geçmemek lazım. Kültür, bir insanın o ortama adapte olabilmesi için çok önemli bir unsurdur. Bu konuyu ayrıca ilerleyen zamanlarda ele alacağım. Kültüre adapte olsanız da karşınıza daha çeşitli sorunlar çıkabilir. Mesela iş hayatı, öğrenim, damak tadı gibi. Bu liste uzar gider.

Gelelim ” Parası neyse veririm alırım o ülkenin vatandaşlığını ” diyeceğiniz konuya gelelim. Bazı ülkelerin vatandaşlığını için parayı bastırıp alabilirsiniz. Bazı ülkerede ise hükümetin belirlediği oranlarda yatırım yapmanız gerekiyor. Hatta sadece ev almanız koşulu ile oturum izni veren ülkelerde mevcut.

1 – İSPANYA

İspanya, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 57.7 milyon turistle Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke durumundadır.[
İspanya, Avrupa’nın güneybatısında, İberyarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Başkenti Madrid şehridir. Her ne kadar bir Akdeniz ülkesi desekte kuzeyde Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Resmi dili İspanyolca’dır. Portekiz, Fransa, Andora ve Cebelitarık ile komşudur. Parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilmektedir ve aynı zamanda bir NATO üyesidir.

İspanya hemen vatandaşlık veren bir ülke değildir. 500bin Euro değerinde bir gayri menkul aldığınızda size oturma izni vermektedir. Avrupa birliği ülkelerinde vize olmadan rahatça dolaşabilirsiniz.

2 – PORTEKİZ

Portekiz Akdeniz’den geçen çeşitli medeniyetlerin ve Keşif Çağı’nda dünyanın değişik bölgelerinde etkileştiği medeniyetlerin etkisiyle kendine özgü bir kültür geliştirmiştir.

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan ülkedir. Avrupa’nın en batısındaki ülke olan Portekiz’in ana dili Portekizce’dir. Ülkenin başkenti ise Lizbon adlı şehirdir. Avrupa Birliği’nin bir parçası olan Portekiz kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını etkileyen ve içlerinde Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler, ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetlerin geçişine tanık olmuştur.

Portekiz’de vatandaşlık İspanya gibi hemen verilmiyor. Oturma izni vermektedir. Bunun için üç yol bulunmaktadır. Birincisi 500 bin euro değerinde bir gayri menkul almanız size oturum iznini getiriyor. İkincisi ise bir iş kurmanız ve bu iş ile 10 kişiye istihdam sağlamaktır. Üçüncü yol ise 1 milyon Euro’yu Portekiz bankalarından birine havale etmeniz. Yani bu değerde bir hesap açmanız. Bu üç yoldan birini başarı ile yürüdüğünüz zaman Portekiz’de oturma izniniz oluyor ve Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz dolaşma hakkı elde ediyorsunuz.

 

3 – YUNANİSTAN

Yunanistan’da en çok konuşulan dil, resmî dil olan Yunancadır. Yunanca, çeşitli ağızlarıyla konuşulur. Bunun yanında, ülkede Türkçe, Arnavutça, Ladino, Megleno-Rumence, Bulgarca, Makedonca, Ulahça da ülkede konuşulan dillerdendir.

Yunanistan’ı bilmeyeniniz yok sanırım. Ege ve Akdenize kıyıları bulunan komşumuzun başkenti Atina’dır. Resmi dili Yunanca olan ülkede pek yabancılık çekeceğinizi sanmıyorum. Türkiye’ye olan yakınlığını da göz önünde bulundurursak Yunanistan bir Türk için kolayca adapte olunabilecek bir ülkedir. Yunanistan’da 250 bin Euro değerinde bir gari menkul almanız size ve ailenize 5 yıl oturum izni kazandırmaktadır. 5 yıl dolduktan sonra tekrar yenileyebilirsiniz. Tam 7 yıl sonra size bir bonus geliyor. Vatandaşlık!

 

4 – MAKEDONYA

Makedonya Cumhuriyeti çok etnik yapıya sahip bir devlettir. 2002 sayımlarına göre en büyük nüfus 1.297.981 kişiyle Makedonlar’a aittir. Sonraki dağılım Arnavutlar 509.083; Türkler 77.959; Çingeneler 53.879; Sırplar 35.939; Boşnaklar 17.018; Ulahlar 9695 şeklinde oluşmuştur.

Makedonya, Balkanlarda bir ülke olup Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda ise Bulgaristan ile komşudur. Makedonya’da yaşayan bir çok Türk bulunmaktadır. Makedonya size iki seçenek sunmaktadır. 40 bin Euro değerinde bir gayri menkul alımınızda size 3 aylık bir oturma izni tanıyor. Yok ben ne yapayım 3 ay oturma iznini bana vatandaşlık verin derseniz onun içinde 10 kişinin istihdamını sağlayacak bir iş kurmanız gerekiyor. Ben iş ile uğraşamam derseniz bir seçenek daha var. 400 bin Euro değerinde bir gayri menkul almanız durumunda size yine vatandaşlık vermektedir.

 

5 – DOMİNİK

Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfinde ilk ayak bastığı yer Bahamalar’da San Salvador adasıdır, daha sonra Küba’nın kuzeyini gezmiş ve Dominik Cumhuriyetinin ve Haiti’nin bulunduğu Hispanyola adasına geçmiştir. Son yıllarda geçirdiği değişim zinciriyle Karayipler’in en lüks tatil mekanlarından biri haline gelmiştir. Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine göre Dominik Cumhuriyeti Karayiplerin en popüler turizm yeridir.[4] Turizm, Dominik Cumhuriyeti’nin ekonomisinde önemli yer tutar.
Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan, başkenti Santo Domingo olan bir ülkedir. Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alır. Venezuela ile deniz sınırı vardır. Adanın batı kısmında Haiti bulunur. Dominik Cumhuriyeti ile Dominika’yı sakın karıştırmayın. Komşulara baktığımız zaman hemen buraya yerleşesi geliyor insanın. Fakat yabancıları çok iyi karşıladıklarını söyleyemem. Dövmüyorlar fakat çokta iyi bakmıyorlar. Kara para aklama cennetlerinden birisi olarak geçmektedir. Dominik vatandaşlığı için yapmanız gereken tek şey 100.000 dolar değerinde bir yatırım yapmanız. Ben yatırımımı yaptım ama tek başıma ne yapayım ailemide yanıma alayım derseniz Dominik Cumhuriyeti onuda kabul ediyor. Fakat bunun için yatırım yapmanız gereken rakamın 200.000 bin dolar olması gerekiyor. Bununlada bitmiyor. Ayrıca başvuru üctreti vermeniz gerekiyor. 4 kişi için 155.000 dolar gibi bir rakamı da ödemeniz gerekmektedir.

 

6 – MALTA

Malta’da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

Malta, Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir. Şövalyelerin bıraktığı izler adayı gezdiğinde hep gözünüze çarpacaktır. Çok sakin bir yaşam hakimdir. Malta vatandaşlığı almanız için devletin belirlediği fonlara 650 bin Euro harcamanız gerekmtedir. Fakat bununla kalsa iyi. Hayatınızı rahat ve huzurlu bir şekilde devam ettirebilmeniz için iyi bir gelire ve işe sahip olmanızda gerekmektedir.

 

7 – GRENADA

Adanın bilinen en eski yerlileri Aravaklardır. Daha sonra, Güney Amerika’dan gelen savaşçı Karipler adada egemenlik kurdular. Adayı gören ilk Avrupalı ise 1498’de bölgeye gelen Kristof Kolomb oldu. Kolomb, buraya Concepcion adını vermiştir.

Grenada, Karayip Denizi’nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşur. Trinidad ve Tobago’nun kuzeyindedir. Grenada adasının uzunluğu 20 km’den biraz fazladır. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Tropikal iklim hakim olup, Atlas Okyanusu’nun bu bölgesinde yaşanan tayfunlardan çokça etkilenmektedir. Baharatlar yönünden zengin bir adadır. Bu yüzden de Baharat Adası olarak da bilinir (Island of Spice). Nüfusun büyük bölümü, Afrika kökenlilerden oluşur. Geri kalanı ise, Kızılderili karışımı ve Avrupalı’dır. Grenada vatandaşı olmak istiyorsanız yapmanız gereken 350 bin Dolar değerinde bir gayri menkul almanız ve bu gayri menkulü 4 yıl boyunca satmamanız. Bu kadar basit.

 

8 – ANTIGUA AND BARBUDA

Ada halkının çoğunluğu Afrika kökenli siyahîlerden oluşur.Nüfusun büyük kısmı başkent St. John’s’da yaşar. Halkın anadili İngilizcedir. Nüfusun 3/4’ü protestan Hıristiyanlardan oluşur. Bunların da 1/3’ü Anglikan’dır. Adada ayrıca Katolik, Metodist ve Moravya kilisesi mensupları da bulunur.

Antigua and Barbuda, Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi. Ülkeye adını veren iki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelir. Başkenti, Antigua adasındaki St. John’s’dur. Burası da bir kara para aklama cenneti olarak anılmaktadır. Burada vatandaşlık alabilmek için yapmanız gereken 400 bin Dolar değerinde bir gayri menkul almanız ya da devletin kalkınma fonuna 250 bin Dolar aktarmanız gerekmektedir. Bunun dışında bir yol daha var. O da 1.5 milyon Dolar değerinde bir iş yapmanız.

 

9 – UKRAYNA

Resimde hiçbir yanlışlık yoktur. Ukrayna böyle bir yer bir kere. Temizlik imandan gelir orada.

Erkek popülasyonunun hadi hemen yerleşelim dediğini duyar gibiyim. Her erkek mutlaka Ukrayna’da yaşamayı bırakın bir kere bile gitmenin hayalini kurmuştur. Sebebini inanın ben de bilmiyorum! Ukrayna’da vatandaşlık almak sanıldığı gibi kolay değil. Yani herkes alamayacağı bir gerçek. Ukrayna’dan vatandaşlık almak için bazı kriterler var. Bu kriteler şu şekildedir. Ukrayna kökenli olmanız, akrabalarınızın o ülkede olması, yaşlı veya sakat birinin bakıcısıysanız, ünlü biri veya bilim adamıysanız, ve son olarak Ukrayna’da 100 bin dolarlık yatırım yapmanız halinde vatandaşlık alabiliyorsunuz. Hadi gidip alalım tayfası el sallasın buraya doğru.

 

10 – İRLANDA

İrlanda’nın nüfûsu 4.109.086’dır. Kilometre kareye 53 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu doğu ve kuzeyde yüksek, batıda ise düşüktür. Nüfus artışı % 0.5’tir. Nüfus azlığına göçler sebep olmaktadır. Göçlere özellikle kadınlar katılmaktadır.

İrlanda benim vatandaşı olmayı hayal ettiğim ilk 3 ülke arasında yer almaktadır. Büyük Britanya Adası’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St. George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Ülkenin yaklaşık yüzde sekseni yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış alır. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.

İrlanda vatandaşı olmak için önce oturum izni almak zorundasınız. Sonrasında vatandaşlık verilmesi meçhuldür. Oturum izni almanız için 500 bin Euro değerinde bir gayri menkul almanız gerekmektedir. İrlanda’nın Avrupa Birliği ülkesi olduğunu da belirtmek isterim.

 

11 – KANADA

Kanada’da, diğer çoğu Amerika ülkelerinde olduğu gibi, en yaygın din Hristiyanlık’tır. En yaygın mezhep, Katoliktir. Katolikler nüfusun %42’sini oluştururlar. İkinci sırada, %40’lık oran ile Protestanlar gelir. Buna karşılık, Kanada nufüsunun %23.9’u ise, herhangi bir dine inanmamaktadır

Dünya sıralamasında en yaşanacak ülkelerin arasında üstlerde yer bulmaktadır. Gerek eğitim, gerek sağlık ve gerekse refah düzeyi olarak gelişmiş bir ülkedir. Kanada vatandaşı olabilmeniz için 400 bin Dolar bir yatırım yapmanız ve ayrıca 800 bin Dolar bir varlığa sahip olmanız gerekmektedir. Tabii bir de soğuğu sevmeniz gerekiyor.

 

12 – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 67 milyon turistle Fransa’dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ikinci ülke durumundadır

Macera dolu Amerika! Gerçekten de ne tür bir macera ararsanız arayın mutlaka bulabiliyorsunuz. Kime nerede yaşamak istiyorsun diye sorsanız ilk üç cevap içinde Amerika olacaktır. Amerika’da paran varsa güçlüsündür yoksa zayıfsın. Burada para güçtür! Amerika oturum izni alabilmeniz için ABD hükümetinin belirlediği bölgelerde 500 bin Dolar tutarında yatırım yapmanız veya 1 Milyon Dolar sermayeli bir şirket kurmanız gerekir. Bunları yaparsanız size süresiz oturma izni vermektedir. E hani vatandaşlık derseniz bunun için bir 5 yıl sabretmeniz gerekiyor. 5 yıl dolduktan sonra size vatandaş olmak istermisiniz diye soruyor. Hayır mı diyorsunuz?

 

13 – ALMANYA

Ünlü bir Alman deyişi şöyle demektedir: “Kahvaltı bir imparator, öğle yemeği bir kral ve akşam yemeği bir fakir gibidir.” kahvaltı genelde tahıllı yiyeceklerle ve bal ya da reçelli ekmekle yapılır. Almanların bir kısmı kahvaltıda soğuk yemekleri ya da peynirli ekmeği tercih etmektedir

Almanya’ya zaten giden gitti. Çalışmaya gidenlerin hiç biri dönmedi. Kaldı oralarda. Yaz tatiline geliyorlar ancak. Peki Almanya yaşamaya değer bir ülke midir? Aslında bu zamana kadar evet. Son zamanlarda Almanya’da bir şeyler değişmeye başladı. Eski Almanya’nın tadı yok. Almanya’da 250 bin euro yatırımla bir iş kurarak Alman vatandaşlarına istihdam sağlayanlara önce oturum, sonra vatandaş olma fırsatı sunuluyor.

 

14 – LETONYA

Letonya’da resmi dil Letonca’dır. Günümüzde bu dil, sadece güney komşusu olan Litvanya ile akrabalık ilişkisi vardır. Yok olan Prusya dili ile de akrabalık bağı vardır. Baltık dili ailesine bağlı olan bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Nüfusunun yarıya yakını Rus olan Letonya’da Rusça da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Letonya vatandaşlık vermiyor fakat size oturum izni vererek AB ülkelerinde dolaşım izni veriyor. Büyük şehirlerden en az 143 bin euro, kırsal kesimden en az 71 bin 500 euro değerinde ev almak size bu kolaylığı sağlayacaktır.

 

15 – URUGUAY

Böylesine mütevazi ve güzel başkana sahip bir ülke Uruguay. Yüzölçümü olarak, Güney Amerika anakarasının (Surinam’dan sonra) en küçük ikinci ülkesidir. Uruguay, Güney Amerika’da ekonomik ve siyasal olarak en dengeli ülkelerden biridir.

İşte böyle bir ülkede yaşanır. İnsana değer veren ender ülkelerden bir tanesidir. Uruguay’da 1.200 dolar aylık kazancı olanlara üç yıllık geçici oturum izni ve vatandaşlık hakkı veriliyor. Eğer 1.200 dolar kazanıyorum diyorsanız bence durmayın göçün derim. Daha çok emeklilerin rağbet ettiği bir ülkedir.

 

16 – AVUSTURYA

Avusturya’nın dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir. Operalar, sanat galerileri bale gösterilerinin verildiği salonlar başşehirde toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi, kayak yapmaya Avusturya’ya gelmektedir.

En zor vatandaşlığın alınacağı bir ülke olur kendileri. Hele ki vergi sistemi dolayısı ile uzak duracağınız kesin. Vatandaşlık için 6-10 Milyon Euro arası bir risk sermayesi gerekmektedir. Ve ya Vakıflara 2 Milyon Euro bağış yaparsanız size hemen vatandaşlığı veriyor. Şimdi benim o kadar param olsa ne işim var başka ülkelerin vatandaşlıklarıyla diyorsunuz değil mi? Yani haklısınız.

 

17 – GUATEMALA

Nüfusun yarısından fazlası Ladinolar denen ve Avrupalı (İspanyol) karışımıdır. Geri kalan kesimi ise Guatemala Kızılderilileridir. Halkın çoğunluğu Hıristiyanlığın Katolik mezhebine bağlıdır ve İspanyolca konuşmaktadır.

Guatemala en kolay vatandaşlık alınabilecek bir ülke olur. Devlet tahvillerinden 50 bin Dolarlık alım yaptığınızda size vatandaşlığı hemen veriyor. Fakat ne işiniz var orada bilmiyorum!

 

18 – HONG KONG

Nüfusun hemen hepsi Çinlidir ve büyük bir kısmı Budisttir. Bunun yanında Konfiçyüscüler, Müslümanlar, Hindular, Museviler, Hıristiyanlar ve Taoistler de bulunur. Nüfus yoğunluğu bakımından km² başına 1108 kişi ile dünyada 27. sırayı alır. Hong-Kong’a başlayan göç hareketleri, 1942 yılında Pekin Hükumeti izin verince daha da hızlanmıştır. Ayda 70.000 kişiye çıkınca Hong-Kong’un imkânlarını aştı ve çözüm olarak da göçmenler Çin’e geri gönderilmeye başlandı. En büyük meselesi gayet çok olan nüfus yoğunluğu ve tatlı su ihtiyacıdır. İçme suyu, Çin’den borularla getirilir.

İşte diğer hayalini kurduğum ülke. Ticareti seven bir insansanız ve çok iyi bir paranız varsa mutlaka buraya yerleşmelisiniz. Hele ki sağlam bir iş fikrine sahipseniz burada köşeyi dönmek için bir neden yok. Fakat şunu hatırlatmak isterim. Müthiş pahalı bir ülkedir. Ben diyen zenginlere bile nal toplatır. Vatandaşlığı almanız için yapmanız gereken tek şey 1.260 bin Dolar değerinde bir yatırım yapmanız. Banggood tarzı bir site açıp para kazanabilirsiniz.

 

19 – AVUSTRALYA

Avustralya, İngilizlerce sömürgeleştirildi ancak bugün dünyanın her yerinden insanlar orada yaşıyor. İngilizce başlıca konuşulan dil ve bütün dinler kabul edilmesine karşın başlıca din Hıristiyanlıktır. Avustralya çok kültürlüdür, bu tüm insanların farklı dil, din ve yaşam yolları olduğu anlamına gelir.

Benim favorim. Fakat burada oturabilmeniz için yatırımcı vizesi almanız gerekmektedir. Onun haricinde sadece Öğrenci olarak gelip okulunuz bitiğinde dönersiniz. Yatırımcı Vizesi ile süresiz kalabilmektesiniz. Ama öyle ucuz olmuyor bu iş. Bunun için yaklaşık 5 Milyon Dolar yatırım yapmanız gerekmektedir.

 

20 – BULGARİSTAN

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan’ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan’da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek zirvesi olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.

Buradan vatandaşlık almanız için en az 1 yıl oturum iznine sahip olmanız ve devamında 1.2 Milyon Dolar yatırım yapmanız gerekiyor.

 

21 – GÜNEY KIBRIS

Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazlar kuru ve sıcak, kışlar yağışlı ve ılık geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 derecenin üstündedir.

Kuzeyi varken Güneyini ne yapayım demeyin. 3 Milyon Euro karşılığında size AB pasaportu vermektedir. Bu alternatifi değerlendiren çok Türk var mıdır bilmem fakat bir çok kişinin bu alternatifi iyi değerlendirdiği kesin.

 

22 – İNGİLTERE

Halk, geleneklerine çok bağlı bir millet olarak tanınır. Atalarından kalan kraliyet, cumhuriyet olsa bile bugün hâlâ devam etmektedir. Halkın kanunlara ve polise gösterdikleri saygıdan dolayı, İngiliz polisi silah taşımaz, yalnızca tahta bir jop bulundurur. Önemli şehirleri arasında Cambridge, Birmingham, Derby, Ipswich, Liverpool, Nottingham, Northampton, Oxford, Cardiff, Newpord, Tozfaen, Belfast, Down ve Iyrone’dir. Manchester şehri ise kuzeyin başkenti olarak adlandırılmaktadır.

Trafiğin soldan aktığı bir ülkede ne işim olur. Hayatınıza sil baştan başlamanız gereken bir ülke. Fakat kolay vatandaşlık veren ülkelerin başında geliyor. Birde bir İngiliz vatandaşı olmak her yerde size kapıyı ardına kadar açmaktadır. İngiltere topraklarında 5 yıl süreyle 1 Milyon Pondluk yatırım yapan vatandaşlığı kapıyor.

 

23 – SLOVAKYA

48.845 km² yüzölçümüne sahip ülkenin Avusturya ile 91, Çek Cumhuriyeti 215, Macaristan ile 515, Polonya ile 444, Ukrayna ile 90 olmak üzere toplam 1.355 km sınır uzunluğu vardır. Denize kıyısı yoktur.

Vatandaşlık alabilmeniz için yapmanız gereken tek şey 1 Milyon Euro yatırım yapmak. Bana göre daha iyi alternatifleri varken Slovakyalı olmak gerekir mi bilmiyorum. Büyük konuşmayayım ben yine de!

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz