Dünyanın En Büyük Ve Görkemli İlk 10 Kütüphanesi

0
1777

Bir kitap aşığı, mimari hayranı ve meraklı bir gezginsen, dünyanın en güzel kütüphaneleri listemizde yer alan bu 10 muhteşem şehir kütüphanesini görmelisin. Dünyanın en büyük ve görkemli ilk 10 kütüphanesi için aşağıda verdiğimiz listeye bakabilirsiniz.

Kongre Kütüphanesi (Washington DC)

ABD’nin en eski federal kültür yapısı olarak gösterilen ulusal kütüphane “Kongre Kütüphanesi (Washington DC)” 1800 yılında kuruldu. Ancak 1812 Savaşı’nda tüm koleksiyonlarını kaybetti. 1815 yılında Thomas Jefferson kütüphanesinde bulunan eserlerin buraya yerleştirilmesiyle tekrar büyümeye başladı.

470 dilde ve 29 milyondan fazla kitabı barındıran, mimari yapısı, tarihi geçmişi ve hiçbir yerde bulamayacağınız kaynaklarıyla devasa bir yer burası. Tapınağı andıran kubbeli yapısıyla göze de hitap eden Kongre Kütüphanesi, Washington seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 

İngiliz Kütüphanesi (Londra)

1973 yılında kurulan Avrupa’nın en büyük kütüphanesi olan İngiliz Kütüphanesi, sahip olduğu 150 milyon kaynakla oldukça kapsamlı. Hatta Google ile yapılan anlaşma nezdinde diğer kütüphanelerden ayrılan özel bir yanı da var.

Buna göre, aralarında yapılan anlaşma kapsamında kullanıcılara 1700 ile 1870 yılları arasında yayımlanmış 250 bin metni okuma, araştırma ve kopyalama olanağı tanındı. Haftanın 7 günü açık olan müze görünümlü kütüphanedeki eserler, Sir John Ritblat Galerisi’nde sergileniyor.

 

New York Halk Kütüphanesi (New York)

1895 yılında kurulan ve ABD’nin en büyük üçüncü halk kütüphanesi olarak kabul edilen New York Kütüphanesi, eğitime hizmet vermek amacıyla gönüllüler tarafından kuruldu.

Çok sayıda filme ev sahipliği yapmasının yanında neredeyse 51 milyonu bulan arşivi, harika manzarası ve internet üzerinden verdiği hizmetle dünyanın farklı yerlerinde bulunan çok sayıda araştırmacının da bilgilerinden faydalanmasını sağlayarak önemli yapılar arasında yerini koruyor.

 

Rusya Devlet Kütüphanesi (Moskova)

1862 yılında kurulan Moskova’nın ulusal kütüphanesi, sahip olduğu 44.4 milyon kaynakla dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesi olarak kabul edildi. Dergisinden müziğine, ses kaydından haritaya kadar araştırmacılara geniş bir yelpaze sunuyor.

 

Rusya Ulusal Kütüphanesi

36.5 milyonluk arşiviyle 1795 yılında kurulan kütüphanenin ilk müdürü, Choiseul-Gouffier adlı Fransız asıllı bir diplomattı. Osmanlı kitabeleri ve el yazmalarıyla arşivine farklı kültürler eklemiş olan bu devasa kütüphanenin, Arap ve Yunan yazıtları gibi antik koleksiyonu da mevcut.

 

Ulusal Diyet Kütüphanesi (Tokyo)

1948 yılında kurulan adından da anlaşıldığı gibi sıra dışı bir kütüphane Ulusal Diyet Kütüphanesi. Sahip olduğu 35.6 milyon kaynakla bünyesinde birçok ülkeden koleksiyon barındırıyor.

Japonya’nın yanında diğer ülkelere de topografik, tablo, hidrolik harita ve jeolojik gibi geniş bir arşiv sunan bu kütüphaneye gelmemeniz için hiçbir sebep kabul etmiyoruz. Bir kere ismindeki farklılık bile burayı merak etmek için bir sebep sayılabilir.

 

Fransa Milli Kütüphanesi (Paris)

Barındırdığı 31 milyon kaynakla Avrupa’nın en köklü kütüphaneleri arasında gösterilen Fransa Milli Kütüphanesi, “Kraliyet Kütüphanesi” adı altında 1461 yılında kuruldu. Yunan ve Osmanlıca yazıtların da bulunduğu kütüphanenin binası da hayli ilginç.

Açık olarak ayakta duran 4 kitabı sembolize eden yapısı ve 79 metre yüksekliğiyle 4 kuleden meydana geliyor. Bu kulelerin her biri de farklı bir kavramı temsil ediyor. Zaman, yasalar, harfler ve sayılar olarak adlandırılan kulenin ortasında bulunan 12.000 m²’lik bir bahçe de binaya ayrı bir mistik hava katmış.

 

Danimarka Kraliyet Kütüphanesi (Kopenhag)

1648 yılında kurulmasına rağmen 1793 yılında açılan kütüphane, Kral 3. Frederik tarafından kuruldu. 17. yüzyıldan beri Danimarka’da yayınlanan ve her türlü kitaba ev sahipliği yapan kütüphane, sahip olduğu 30.2 milyonluk arşiviyle dünyanın sayılı koleksiyonlarını barındıran yerlerinden biri olarak gösteriliyor.

 

Çin Ulusal Kütüphanesi (Pekin)

Asya’nın en büyük kütüphanesi olarak kabul edilen Çin Ulusal Kütüphanesi, 24 Nisan 1909 tarihinde kent kütüphanesi adı altında kurulmuş ancak Çin devriminin ardından açılabilmiş. Sahip olduğu 29 milyon kaynak ve 77 bin metrekarelik ek tasarımıyla ziyaretçilere geometrik bir dizayn sunuyor.

Çeşitli kademelerle sıralanmış (kitap dizileri, okuma alanları, referans çalışmaları) olan kütüphane, tasarımlarına inandırıcılık katmak için dijital kütüphanede yani küresel iletişim, gelecek ve bağlanma noktasıyla farklı ögeleri kullanmış.

 

Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi (Saint Petersburg)

1714 yılında kurulan bünyesinde barındırdığı 26,5 milyon kaynakla dünyanın sayılı kütüphaneleri arasında yer alan Rusya Bilimler Akademisi Kütüphanesi’nin arşivi, 15 Şubat 1988 tarihinde yaşanan yangın nedeniyle büyük hasara uğradı.

Restore edilmesinin ardından, gün geçtikçe artan ziyaretçi sayısı, kütüphanenin yenileşmesine de ön ayak olmuş. Bunun en büyük sebebi ise ülkede yasal olarak yayınlanan her eserin yayıncılar tarafından ücretsiz bir kopyasını vermek zorunda olması.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz