Prag’daki Clementinum Kütüphanesi Dünyanın En Çarpıcı Kütüphanesi

0
1631

Prag’daki Clementinum Kütüphanesi dünyanın en çarpıcı kütüphanesi olması gerek. İnsan neden böyle bir ortama girdikten sonra dışarı çıkmak istesin ki? Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, dünyadaki en çarpıcı Kütüphanelerden birine sahiptir: Clementinum Kütüphanesi. Güzel barok üsluba sahip bina ilk kez 1722’de açıldı ve bir zamanlar Clementinum dünyadaki üçüncü büyük Cizvit koleji olarak biliniyordu.

Bugün kütüphane, 20.000 metrekarelik şaşırtıcı bir alanı kaplıyor ve 22.000’den fazla kitap barındırıyor. Clementinum’a girdiğinizde neden dünyanın en nefes kesici kütüphanelerinden biri olduğunu anlamak zor değil. İnanılmaz tavan freskleri, sanatla tamamen kuşatılmış olmanızı sağlar. Tavan freskleri eğitimin allejonik motiflerini ve Cizvide azizlerin portrelerini, üniversitenin müşterilerini ve bu düzenin önde gelen temsilcilerini tasvir eder ve Jan Hiebl tarafından boyanmıştır.

Güzel olmanın yanı sıra küçük bir koleksiyonun tarama için Google’a gönderildiği en nadir görülen kitap koleksiyonundan bazıları vardır; bu nedenle Google Kitaplar’da daha geniş kitleler için kullanılabilir hale getirilebilir ..

http://www.klementinum.com/en/baroque-library-hall-2

Resimler Iztok Alf Kurnik aittir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz