John Ronald Reuel Tolkien

0
471

Doğum          3 Ocak 1892

Bloemfontein, Özgür Orange Devleti

Ölüm  2 Eylül 1973 (81 yaşında)

Bournemouth, Dorset, İngiltere, Birleşik Krallık

Meslek           Yazar, Filolog, Şair

Etnik köken  İngiliz

Tür      Fantezi, Epik fantezi, Çeviri, Eleştiri

Önemli eser Hobbit

Yüzüklerin Efendisi

Silmarillion

 İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır.

 

Hayatı:

ingiltere sömürgesi olan Güney Afrika’nın Bloemfontein şehrinde doğdu. Ronald’ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi. Birminghamlı olan aile kendilerine yeni bir hayat kurmak amacıyla Güney Afrika’ya yerleşmişti. Fakat iklimin getirdiği olumsuzluklar kısa zamanda anne Mabel’i Ronald’i ve küçük kardeş Hilary’i de alıp İngiltere’ye dönmeye itti. Aile bir süre sonra baba Arthur’un da dönmesi ile eski günlerine kavuşmayı umuyordu. Fakat 15 Şubat 1896’da Güney Afrika’dan Arthur’un ölüm haberi geldi. Bunun üzerine Mabel çocukları alıp küçük bir köy olan Sarehole’a yerleşti. Bu köy Ronald’da derin etkiler bırakacak, ömrünün kısa bir süresini burada geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire ile defalarca Sarehole’u ziyaret edecekti. Sarehole’da Tolkien’i etkileyen sadece yemyeşil doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile her zaman oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Ogr” adını taktıkları değirmencinin oğlu da Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Ronald, Birmingham’daki King Edward’s Okulu’na başlayınca aile bir kez daha taşınmak zorunda kaldı. Ronald yeni taşındıkları Olver Road’a yakın olan St. Philips okuluna verildi. Bir yıl sonra burs kazanınca tekrar King Edward’s Okulu’na dönen Ronald birkaç yıl sonra (1904 yılında) da şeker hastalığı yüzünden annesi Mabel’i kaybetti. Bunun üzerine çocuklar teyzeleri Beatrice’in yanına gitti ve Peder Francis Morgan’ın gözetimine verildi. King Edward’s Okulu’nda iken Ronald’ın dillere büyük yatkınlığı olduğu ortaya çıktı ve bu dönemde Ronald kendine ait bir dil tasarlamaya başladı. Böylece Elf dillerinin temelleri atıldı.

Çocukluktan delikanlılık yıllarına geçerken oturdukları Birmingham kentinde Ronald’ı etkileyen iki büyük yapı vardı. 29 metrelik Perrott’s Folly kulesi o yıllara göre olağanüstü büyüklüğü ile Ronald’ın beynine kazınmıştı. 1758 yılında John Perrott tarafından yapılan bu kule tuhaf mimarisi ile “Perrott’un divaneliği” ismini almıştı. Hemen bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Ve bu iki kule daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı oldu. Ronald’ın gençlik yıllarına dair bir diğer önemli not ise Gamgee ismi ile o yıllarda tanışmış olmasıdır. Bu yerel pamuk markası Gamgee, Ronald’ı etkilemiş olmalı ki Frodo’nun sadık dostu Sam’e bu soyadını vermiştir.

16 yaşındayken hayatını değiştirecek bir olay oldu ve hayattaki tek gerçek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan iki gencin görüşmelerini yasakladı. 1911 yılında Tolkien klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji’ne gitti ve 21 yaşını doldurduğunda hiçbir zaman unutamadığı Edith’i buldu (Söylenir ki Edith ormanda dolaştıkları bir gün onun için dans etmiş ve bu dans genç Tolkien’i çok etkilemiştir). Gençler 22 Mart 1916’da evlendiler. Üstelik Tolkien onu ikinci kez bulduğunda Edith bir başkası ile nişanlıydı.

Bu arada I. Dünya Savaşı başlamıştır. Kısa bir süre sonra Tolkien de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden İngiltere’ye geri döndü. Fakat savaş bu genç insan üzerinde unutulmaz etkiler bırakmıştır. Savaş bittiğinde Oxford English Dictionary’de iş bulan Tolkien, savaştan döndükten sonra hayatının büyük bir kısmını Oxford’da geçirdi. 1945 yılında Oxford’da profesör olmasına kadar geçen zaman içerisinde 4 çocuk sahibi oldu. Bu süre içerisinde devasa hayal dünyası Orta Dünya’yı oluşturmaya devam etti. Bir çeviri olan ilk kitabı Sir Gawain and The Green Knight yayınlandı. Entelektüel bir topluluk olan “Inklings”i yakın dostu C.S. Lewis ile kurdu ve 1937 yılında Hobbit’i yayımladı. Roman hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı. Bazıları, Oxford’da profesör olan Tolkien’den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını soruyordu. Ama olumsuz eleştiriler bir işe yaramadı ve Hobbit kısa zamanda popüler oldu.

Hobbit, aslında, Yüzüklerin Efendisi serisinin başlangıcıdır. Orta Dünya ilk kez bu kitapta okuyucuların karşısına çıkar. Bundan sonra Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başlar.

29 Kasım 1971’de karısı Edith vefat eder. Tolkien bunun üzerine sadece iki yıl yaşayabilir ve 2 Eylül 1973’te Kraliçe’den krallığın en önemli nişanlarından biri olan Commander of the Order of the British Empire (CBE) ünvanını almasından kısa bir süre sonra 81 yaşında İngiltere’nin Bournemouth şehrinde ölür.

 

J.R.R Tolkien okuyucularını uzun bir zamandır memnun ediyor. Orta Dünya hikayesini yazmaya Hobbit’le başladı ve sonra ünlü romanı Yüzüklerin Efendisi’ni kaleme aldı. Romanları çok başarılı oldu ve okuyucularınu yalnızca hayal edebildikleri dil ve kültür farklılıkları olan zengin fantezi dünyasına yolculuğa çıkardı. Tolkien, dilin yarattığı dillerden ve kültürlen bir hayli etkinlenmişti. Çalışmaları sayesinde birçok dilde antik mitolojiler hakkında ciltlerce kitap okudu ve fantezi dünyasını yaratırken bu bilgi birikiminden esinlendi.

 

Birçok fantastik hikaye, antik mitolojilerdeki unsurlardanoluşsa da, mevcut fantastik edebiyat türünde Tolkien’ın etkisi küçümsenemez. Fakat, birçok insan Tolkien’ın eserlerini A’dan Z’ye bilse de, yazarın kendisi hakkında çok az şey bilinir. Tolkien zeki ve işinin ehli biri olmasının yanında, aynı zamanda çok gizemli bir figürdü.

 

Tolkien henüz küçük bir çocukken, annesi Mabel ölünce kardeşi Hilary ile birlikte öksüz kalmıştı. Tolkien, anne tarafındaki akrabalarıyla annesinin mezhebinden dolayı yabancılamıştı. Çünkü onlar Protestandı ve annesi Katolik olduğu için onunla konuşmuyorlardı. Normalde, çocuğun ailesi ölünce en yakın akrabalarında kalması beklenir fakat annesi oğullarını zorla Protestan yaparlar diye onları Francis Morgan adında katolik bir papaza emanet etmişti.

 

Tolkien’ın annesine ilk diyabet teşhisi konulduğunda, Mabel oğullarıyla birlikte Hillside’da papazlar için yapılmış bir kır evine taşındı. Annesinin ölümünün ardından halasıyla yaşamaya başladı ve birkaç yıl sonra da Faulkner ailesinin yanında yaşamaya başladı. Tolkien, akrabalarıyla ve arkadaşlarıyla yaşamasına rağmen, Peder Morgan onun yasal vasisiydi.

 

Sonunda,  16 yaşında genç bir delikanlı olan Tolkien, kaldığı evde genç bir kızla tanıştı ve ona aşık oldu. İsmi Edith ve 19 yaşındaydı. Birbirlerine aşıktılar. Ama ne yazık ki, Tolkien’ın yasal vasisi bu ilişkiyi uygunsuz olarak gördü ve 21 yaşına kadar onu görmemesi için söz verdirdi. Üniversiteye gitmek istese bile, pek bir seçeneği yoktu. Hangi okula gideceğini ve kaç para harcanacağına, Peder Morgan karar verecekti. Genç Tolkien için bu başa çıkılabilir bir şey değildi. Hayatınızın aşkıyla 5 yıl konuşmamak zorunda olduğunuzu hayal edin ve tekrar döndüğünüzde ne olacağını. Neyse ki, Tolkien için işler yolundaydı. Döndüğünde hayatının aşkı Edith’le evlendi ve çok sevdiği dört tane çocuğu oldu.

 

Eserleri

 

1925 – Sir Gawain And The Green Knight (editör, E.V. Gordon ile birlikte)

1936 – Beowulf: The Monsters And The Critics

1937 – Hobbit

1939 – Fairy Stories

1949 – Farmer Giles Of Ham

1957 – Yüzüklerin Efendisi

1962 – The Adventures Of Tom Bombadil

1967 – Smith Of Wootton Major, The Road Goes Ever On

 

Ölümünden sonra yayımlananlar

 

1976 – The Father Christmas Letters

1977 – Silmarillion

1980 – Unfinished Tales

1981 – The Letters of J.R.R. Tolkien

1982 – Mr. Bliss

1983 – The Monsters And The Critics And Other Essays, Kayıp Öyküler Kitabı 1

1984 – Kayıp Öyküler Kitabı 2

1985 – The Lays Of Beleriand

1986 – The Shaping of Middle-Earth

1987 – The Lost Road and Other Writings

1988 – The Return Of The Shadow

1989 – The Treason Of Isengard , The War Of The Ring

1998 – Roverandom

2007 – Húrin’in Çocukları

2008 – Tehlikeli Diyardan Öyküler

2012 – Bitmemiş Öyküler

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz