Bir Arjantinli Gibi Nasıl Tango Yapabilirim

0
624

Hepimiz isteriz o muhteşem dansı yapmayı. Ama bu doğuştan hepimize gelen bir yetenek değildir. Daha doğar doğmaz Tango yapmaya başlayamıyoruz ne yazık ki! ” Bir Arjantinli gibi nasıl Tango yapabilirim ?” der gibisiniz. İlla Arjantinli olmaya gerek yok. Kaldı ki bir Arjantinli gibi de Tango yapmanız gerekmiyor. Her Arjantinli iyi Tango yapar gibi bir durumda yok. Öyleyse hepimiz istersek yapabiliriz değil mi?

Tango, icra edilmesi gereken bir şey değil, hissettirilmesi gereken bir dans. Müziği dinlemek. Kucaklaşma ile başlar – tango’nun en önemli unsurudur. Duruşunuzu kararlı tutun ve tek başınıza çalışın. Hazır olduğunuzda bir partner edinin. Bazıları, bu ateşli dansın kökeni tartışmalara rağmen, tanrılardan gelen bir dans olduğunu kabul eder. Kesin olan nedir? Nabzınızın yarışa gireceğinden emin olmak olabilir mi?

Arjantinli tango muazzam, özlü ve yaratıcıdır. Bazıları tanrıların yaratılışın 5. gününde dansı gerçekleştirdiklerini söylüyor. Diğerleri, La Pampas’tan eve dönen, yalnız gauchos’lar tarafından icat edildiğini iddia ediyor. Tangonun kalbi önemli değil. Bilinen şey, Arjantin ya da Uruguay’da başladığıdır. Diğer müziklerden farklı olarak, arka planı sembolize etmek için titiz ritimler veya müzik biçimleri yoktur. Bugün, tango iki kategoriye ayrılıyor: Balo salonu tango ve Arjantin tangosu.

Sokakta Tango yapan bir çift. Bir çok ülkede, özellikle Arjantin ve Uruguay’da, bu tür dans eden çifte rastlamak mümkündür.

Arjantinli Tango bir asır boyunca bir çok kişi tarafından icra edilmiştir. Dansçılar ve izleyiciler çekim, yoğunluk ve tiyatro için dansın telaşına kapılmışlardır. Tango’yu toplumsal olarak dansetmeyi öğrenmek, her iki dansçının da birbirine değer verdiğini ve diğerlerini katça değer verdiği bir uygulamadır. Arjantinli tangonun özü hayatla ilgilidir: erkek-kadın ilişkileri ile ilgilidir. Buenos Aires’teki tango öğretmeni Graciela Gonzales, ‘aşkın geçmişi – üç dakika içinde’ diyor.

TANGOYA İLK DOKUNUŞ

Arjantin Tango, yürüme, döndürme, durdurma ve bezeme temelleri üzerine kurulmuştur. Hareketler her performansta birbirine benzeyen adeta bir bulmaca gibidir. İnsanlar kendi stillerini getirir ve bu duyguya katkıda bulunur. Dansa özgü sürprizler tango bağımlılığı yapar. Gerçekten de tango için iki kişi gerekir.

 

Platformun çevresinde saat yönünün tersine hareket ederek dansçılar zeminin dış kenarlarına ve merkezden uzak dururlar. Yukarıda görüldüğü gibi dansçılar bir akarsuya doğru süzülüp duruyorlar; ilerlemeye devam ediyorlar, nadiren hafif bir girdapta dönüş yapıyorlar.

Arjantin tango balo salonu tangosu ile aynı şey değildir.

Ortak köklere, yer, zamana ve dansın gelişimine rağmen, iki dans arasında sapmalar meydana gelmiştir. Balo tangosu Arjantin’deki sosyal danslardan ayrıdır. Amerikan ya da balo tangolarını daha yakından tanıyanlar, Arjantin tango’sunu tamamen farklı bir dans olarak düşünmektedirler.

Bu bir sahne dansı değil!

Sahnede görülen tango daha abartılı bir Arjantin tangosu biçimidir. Arjantin tango sosyal bir danstır ve bir sahnede gerçekleştirilebilmesine rağmen abartılı formunun “fantasya” olarak adlandırılan tiyatro ve akrobasi, yalnızca sahne performanslarına ayrılmıştır.

TANGO DERSLERİ

Arjantin tango öğrenmenin en iyi yolu bir ders almaktır. Tango öğrenmek bir taahhüttür ve pratik yapmak tutarlı olmakla birlikte, her iyi dansçı birinci sınıflarıyla başlar. Kaliteli bir tango sınıfı, öğrenciyi daha önce bahsedilen dört yapı taşına getirir. Tango yürüme üzerine kuruludur. Harika haber ise, nasıl yürüyeceğinizi zaten anladığınız zaman kendinize yalnızca bir uygulama ortağı bulmanız gerekiyor. Yani bir partnere ihtiyacınız olacak. Bir tango dansçısının alabileceği en iyi övgülerden biri ‘Bak ne kadar iyi yürüyor’ olacaktır. Halbuki daha kaldırımda bile yürümesini beceremiyor. Şaka şaka.

Yürüme öğrenildiğinde, döndükten sonra sıkışık bir zeminde gezinirken bir sonraki adıma geçilir. Süslemelerle birlikte, tango müziğinin çeşitli biçimlerini öğrenmek de kapsanır. Tango yapmak, bir rutini hatırlamak değil, müzik akışıyla gitmek ve eşinizin ritmini hissetmek demektir.

Hayatınızda öğreneceğiniz en güzel şeylerden bir tanesi mutlaka Tango olacaktır. Ülkemizde Tango öğrenmek için bir çok dans okulları mevcuttur. Önemli olan temelini kapmaktır. Sonrasında kendinizi geliştirmektir. Unutmayın iki kişiyle yapıldığında size bir çok şey katacaktır.

BONUS : Size sevdiğim bir Tango sahnesi takdim edeyim. Tabi filmini de öneririm.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz