Son Yılların En İyi Fransız Amatör Grupları

0
1199

Benim müzik anlayışım biraz farklıdır. Her tür müziği dinlerim. Sınır tanımam. Özellikle amatör grupları dinlemeyi tercih ederim. Özellikle onları keşfetmeyi severim. Bu yazıyı yazmamda bir Fransız grubunu keşfetmemle başladı. Moda blogcularını takip etmeyi sevdiğimden bu blogcuları Kitapina’da tanıtıyordum. Neden amatör grupları da tanıtmayayım ki? Fransız bir grubu keşfettikten sonra daha fazla Fransız grup aramaya koyuldum. İşte size bulduklarım. Bu grupları dinlemenizi tavsiye ederim. Yakında ünlü olarak karşınıza çıkabilirler. Hatta onlar kendi çaplarında ünlüler bile. Fransız amatör grupları içinde mutlaka beğeneceğiniz ve hatta takip listenize almanızı sağlayacak bir iki tane grup olacaktır.

Fransız indie sahnesi gün geçtikçe gelişmekte ve grupları uluslararası pazara emin adımlarla girmeye hazırlar. Zamanında Mattrock adında gitar çalan bir genç vardı. İlk Fransız ile tanışmam onunla olmuştu. Aşağıdaki grupların birçoğu, İngilizce konuşan müzikseverler tarafından keşfedilmeden önce Avrupa’yı yıllarca gezdi, diğerleri de ilk albümleri ile uluslararası tanınmaya başladı.

 

La Femme

2010 yılında Biarritz’de kurulan La Femme, Fransa’nın psych-punk rock akımının önde gelen isimleridir. Onların ilk albümü Psycho Tropical Berlin (2013), Şubat 2014’te En İyi Debut Album olarak Victoires de la Musique ödülünü kazandı ve en son sunumu olan Mystère (2016), French Albums listesinde 8. sıradan kendine yer buldu. En iyi parçaları Tatiana‘yı dinlemenizi tavsiye ederim. Eser psychedelic rock akımının bayağı bir tempolu hali.

Lescop

La Rochelle’in eski solisti Asyl tarafından 2012’de kuruldu. Açılış parçası olan La Forêt, Lescop‘un 5 yıl önce yaptığı bir parça ve hala etkisini kaybetmiş değil. Uzun zamandır beklenen ikinci albüm ECHO (2016) hayal kırıklığına uğratmadı. Olağanüstü single’lar arasında David Palmer ve şirin güzel Echo yer alıyor.

Granville

Normandiya’daki sahil kasabası Caen’den selamlayan Granville, 1960’ların Fransız müziğinden etkileyici indie pop akımına Serge Gainsbourg, France Gall ve Françoise Hardy’nin de dahil olduğu bir üçlüdür. Bugüne kadar içinde Jersey ve Le Slow gibi güzel parçaların olduğu albüm olan Les voiles (2013) çıkarılmış. Grup üyeleri olan Melissa, Sofian ve Arthur yeni projelere odaklanıyor ya da diğer gruplarla birlikte çalışıyorlar. Fakat bir araya gelme ve takip albümleri için çalışmayı da ihmal etmiyorlar.

Dandies

Dandies, 2011 yılında ilk albümleri yayınladı ve müziklerinde esin kaynağı olarak The Doors, Kings of Leon ve Arctic Monkeys gibi grupları örnek aldılar. Pete Doherty’nin göründüğü L Comme Liaison parçasını içeren (Bu parça ingilizce müzik dinleyenlerin dikkatini çekti) albüm Illusion Et Imparfait 2013 de piyasaya sürüldü. Bundan sonra içlerinde Youtube’da dinleyebileceğiniz And Jojo Left the Ship (2015) olan üç EP’yi daha yayınladılar. 2016’da ise Evocati adlı albüm yayınlandı.

M83

M83 2001 yılından bu yana 6 adet albüm çıkarmış. Hurry Up, We’re Dreaming (2011) albümünün içinde yer alan Midnight City adlı eser İngiliz TV şovu olan Made in Chelsea‘de yayınlanmıştır. Hayranlarının büyük bir sabırsızlıkla beklediği Junk albümü 2016 yılında piyasaya çıktı. En iyi parçalar arasında 90’ların elektronik versiyonu olan Do It, Try It ve piyano/synth balladı olan Solitude gösterilmektedir.

Fauve

Teknik olarak, Fauve bir grup değil, 2010’da Paris’te kurulan müzisyenlerden ve kameramanlardan oluşan bir gruptur. Son yıllarda Fransız festival sahnesinde büyük hit alan performansları, sözlü ve müzik eşliğinde bir araya geliyor. 2014 yılında iki parçalı VIEUX FRÈRES albümünü yayınladılar. Bunu TALLULAH ve BLIZZARD‘ın da bulunduğu 22 parça içeren bir EP izledi. 2016 yılında ise bir canlı albüm ile yollarına devam ettiler.

Frànçois & the Atlas Mountains

Frànçois & the Atlas Mountains 2003 yılından bu yana toplam 5 albüm çıkarmıştır. 2006 yılındaki The People To Forget adlı albümün çoğy canlı kayıtlardan oluşmuş ve eleştirmenlerce çok beğenilmiştir. Bu Fransız-İngiliz grubu hem İngilizce hem de Fransızca şarkı söyler ve indie pop ve afrobeat türlerinin eşsiz bir birleşimini sunar. Solide Mirage adlı albüm henüz şu an piyasada yenidir ve şiddetle dinlemenizi tavsiye ederim.

Luke

Luke, 1998 yılında Aquitaine şehrinde kurulmuş ve son iki yıldır Fransız indie sahnesinde rüzgarını hissettirmeye başlamıştır. Canlı performansları çok beğenilen grup çok sayıda eleman değiştirmiş olmasına rağmen indie tarzının daha çok rock tarafına kaçan  çizgisinden hiç ödün vermemiştir. En son albümü Pornographie’de (2015) en iyi şarkı, J’veux être un héros ‘tur.

Christine and the Queens

Christine and the Queens aslında bir grup değil, çok yetenekli şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Héloïse Letissier’in sahne adıdır. Because Music adlı Fransız indie plak şirketi ile 2012 yılında bir sözleşme imzaladı ve bu şirketten 2014 yılında çıkardığı albüm Chaleur Humaine Fransız ve İngiliz listelerinde 2. sıralara kadar kendine yer buldu. 2015 Victoires de la Musique tarafından yılın en iyi video müzik ödülüne layık görülen çıkış single’ı Sainte Claude ile aynı zamanda En İyi Kadın Sanatçı ödülünüde kendisine getirdi. 2017’deki NME Ödülleri’nde, Tilted ile En İyi Uluslararası Kadın ödülü ve En İyi Şarkı ödülünü aldı.

Phoenix

1999’da Versailles’de kurulan Phoenix, dördüncü albümü Wolfgang Amadeus Phoenix’in şubat 2009’da piyasaya sürülmesiyle uluslararası bir başarı yakaladı. Çıkış single’ı olan 1901 ile Paris’in 20. yüzyılın başlangıcına adanması ile büyük bir çıkış yakalamıştır. Lisztomania adlı parçası 2009 Grammy Ödülleri’nde En İyi Alternatif Müzik Albümünü kazandı. Bunu 2013 yılında çıkardıkları Bankrupt!  adlı albüm takip etti.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz