Cannes 2017 : Sofia Coppola En İyi Yönetmen Ödülünü Kaptı

0
495

Bu yılki Cannes Film Festivali’nde ödül kazananlar açıklandı. En prestijli ödül olan Palme d’Or, Elisabeth Moss’un rol aldığı The Square adlı yeni filmi için Ruben Östlund’a gitti. Film, Festivalin 2014 Jüri Ödülünü kazanan Östlund’un Force Majee’sini takip ediyor. Aslında en önemlisi Sofia Coppola’nın en iyi yönetmen ödülünü kazanmasıydı.

Sofia Coppola, en iyi yönetmen ödülünü evine götürmesi Cannes tarihindeki ödülü kazanan ikinci kadın olmasını da sağladı. Bu ödülü The Beguiled filmiyle kazandı. The Beguiled, 1971’de Don Siegel’in çevirdiği, müttefik kızların yatılı okulunda hapsedilen yaralı bir birlik askerini canlandıran Clint Eastwood’un başrolünü üstlendiği filmin yeniden çekilmiş haliydi. Coppola’nın bu yeniden çekilen filmdeki yıldızı, kariyerinde Cannes’dan özel jüri ödülünü “Killing of a Sacred Deer”, “Jane Campion’s Top of the Lake” ve “How to Talk to Girls at Parties” adlı filmlerdeki başarısıyla kazanmış olan Nicole Kidman’dı. Coppola ödülünü kabul ettiği sırada kendisi için rol model olan yönetmen Jane Campion’a teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

The Beguiled Colin Farrell Nicole Kidman Sofia Coppola Elle Fanning Kirsten Dunst

“In The Fade” filmindeki başarısı Diane Kruger’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. En iyi erkek oyuncu ödülünü ise “You Were Never Really Here” filmindeki performansı ile Joaquin Phoenix elde etti. Andrey Svyagintsev’in “Loveless”‘i ve Grand Prix kazanmış Robin Campillo’sun “BPM (Beats Per Minute)”‘i Jüri Ödülünü kazanmayı hak etti.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz