Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kısa Film

0
595

Mutlaka izlemeniz gereken 10 kısa film listesi için epey kısa film izledim. Aslına bakarsanız bana göre 10 taneden fazla var. Fakat ben içlerinden beğendiğim 10 kısa filmi seçtim. Seçtiğim kısa filmler oldukça ses getiren kısa filmler kategorisinden seçilmiştir.

1 – Vincent (1982)

Tim Burton’un ilk animasyon kısa filmlerinden biri, Vincent Price tarafından yazılan ve  anlatılan bu kısa film belki de Vincent Price’ın en iyi kısa filmlerinden bir tanesidir kuşkusuz. Stop-motion korku komedisi olan kısa filmin hikayesi şöyledir; Dr. Frankenstein’in kadavra sanatlarıyla ve Edgar Allan Poe’nun ürkütücü nesrinde takıntılı olan yedi yaşında Vincent Malloy’un hikayesini anlatıyor.

2 – 10 Minutes (2002)

2002 yılının en iyi kısa metrajlı filmi olan Ahmed İmamoviç’in 10 Dakikası, bir Japon turistin Roma’daki hayatını ve savaştan kopmuş Bosna’da bir genç çocuğu ve ailesini karşılaştırıyor. Karşıtlık şaşırtıcı, özellikle de İmamoviç savaşı başlangıçta savaşı basit, dayanılabilir bir gerçek olarak sunuyor. Bununla birlikte, çalışma saati esnasında, bu fikir tamamen ters çevrilir.

3 – Geri’s Game (1997)

Jan Pinkeva’nın Geri’nin Oyunu,  tanıtımlardan sonra tiyatrolarda ve Pixar özelliklerinin başlamasından önce gösterilen bilgisayar animasyonlu kısa filmiydi. Bir sonbahar gününde bir şehir parkında, yaşlı bir adam satranç oynamak için oturur – belki de kötü ikizi. Bu ustaca yapılmış kısa çizgi film, Pixar’ın altın çağına başlamasına öncülük etmiştir.

4 – La Jetée (1962)

Fransız film yapımcısı, şair, romancı ve kameraman Chris Marker, zaman ve bellek arasındaki ilişki ve dünyadaki yaşamın ilerlemesi ile dalgalanan bir kısa film yapmıştır. Klasik kısa La Jetée kıyamet günlerinde hazırlanıyor ve kahramanın sert sorgulaması militan bir grup tarafından tasvir edilmiştir. Neredeyse tamamen hareketsiz görüntülerden oluşan La Jetée, diğer fütüristik filmlerin yanı sıra Terry Gilliam’ın 12 Maymun (1995) için de ilham kaynağı olmuştur.

5 – The Hearts of Age (1934)

Tam tamına 8 dakikalık bir kısa film. The Hearts of Age Orson Welles’i bir film stilisti olarak tanıtmaktadır.Welles ve yönetmen William Vance, kısa filmin zil sesi ile, ırk ve ölüm oranlarının doğrusal olmayan bir anlatımını doğaüstü bir görüntü ile anlatıyorlar. Ve bir gitarın hızlıca, mavi renkli bir albüm seçilmesiyle, yönetmenler filmlerini filmin süresinin etkisine yardımcı olan aciliyet duygusu ile şekillendiriyorlar.

6 – The Gift (2010)

Carl E. Rinsch’in The Gift adlı kısa filmi, fütüristik bir Moskova’da geçiyor. Küçük bir kare pakete sahip olan bir adam korkutucu robot polisin önünde yürüyor. Kısa süre sonra, paketi soyluların evine teslim etmek için kiralanmış bir kurye olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

7 – Hotel Chevalier (2007)

Natalie Portman ve Jason Schwartzman, bir Paris otelinde kalan bir çiftin birbiriyle olan ilişkisi ile ilgilenen bu Wes Anderson kısa filminde rol aldı. Anderson, kariyer boyunca yaptığı gibi burada kehanette bulunan garip durumun efendisi olduğunu gösteriyor. Evet Natalie için izleyeceğim diyenleri duyabiliyorum.

8 – Alive in Joburg (2006)

Neill Blomkamp’un Alive In Joburg’un da kafirlik tarzında doğaüstü bir olay meydana geliyor. Uzaylı bir nüfus kendisini Johannesburg’a entegre etmeye çalışırken, doğaüstü güçlerini anımsatarak, insan ile yabancı arasında gerginlik oluşturur. Bu kısa film, üslup ve icra açısından özgünlüğü için çok sayıda eleştiri aldıktan sonra, daha tanıdık olan 9. Bölge (2009) filmine kadar genişletildi.

9 – Mama (2008)

Andrés Muschietti’nin korku dolu kısa filmi, Guillermo del Toro’nun aynı adı taşıyan 2013 özelliğine ilham kaynağı oldu. Gecenin bir yarısında, iki çocuk evin her tarafında yankılanan sesler hakkında korkmaya başlarlar. Sonra ne mi oluyor? Film oldukça kısa ve özellikle film versiyonunun uzattığı korkuyu yoğunlaştırıyor, bu yüzden hazır olun!

10 – The Black Hole (2008)

Englishmen Phil Sansom ve Olly Williams’ın yönettiği Black Hole, film okullarında çalışmak için mükemmel kısa film olabilir. Kısa film hikayesi, hayatını kopya makinesinin yanına nefes nefese kılan, durumunun nezaketinde gizlenmiş bir gök cismi kara deliğini keşfeden bir bürokrasiyle ilgilidir. Yeni bulunan gücünün sınırlarını öğrenirken yakında hırslı hale gelirler.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz