Taşlar Renk Armonisi İle Birleşiyor – Taş Boyama Sanatı

0
2545

Bu yazıda sizlere taş boyama sanatı yani taşların renk armonisi ile birleşimini, nasıl yapıldığını, hangi malzemelerin uygun olduğunu aktaracağım.

Çakıl taşı boyama için gereken malzemeler:

 

Etrafı batırmamanız için eski gazete kağıtları

Akrilik boya

Vernik

Çeşitli boyutlarda fırçalar

Renk karıştırmak için ufak kaplar veya palet

Taş Nasıl Boyanır? –

Temizleme: Taş boyama etkinliğine başlamadan önce ilk yapmanız gereken taşları iyice yıkayarak toz, çamur ve diğer pisliklerden arındırmak. Daha sonra kağıt havluyla yüzeyini kurulayıp, kağıt bir havlunun üzerine sererek iyice kurumasını bekleyin. Yarım saatte kupkuru oluyor.

 

Renkleri hazırlama: Kullanacağınız renkleri paletin (ya da bizim kullandığımız çikolata kutusu gibi bir yüzeyin) üzerine dökün. Eğer elinizde olmayan ara renkler kullanacaksanız, ana renkleri karıştırarak ara renkleri elde edin.

Astarlama: Tüm taşlar için yapacağınız eserin özelliklerine uygun bir renkle astarlama yapmak (priming) mantıklı oluyor. Altta uygun bir astar rengi olunca, taşın üzerindeki ufak delikler kapanıyor, daha pürüzsüz bir yüzey haline geliyor. Böylece üsteki boyaların rengi daha güzel duruyor.

 

Zemin rengini boyama: Astarlama yaptıktan ve astar kuruduktan sonra, önce taşın bir yüzünü seçtiğiniz düz renkle tamamen boyayın. Kurumasını bekleyin. Daha sonra çevirerek altını boyayın.

Desen çizme: Zemin rengi kurduktan sonra artık modelinizdeki ince detayları oluşturmanın vakti geldi. Taşın üzerine boyamak istediğiniz deseni kurşun ya da pilot kalemle çizin ve sonra içini boyayın. El beceriniz yüksekse ve çizerken az hata yapıyorsanız desen konturlarını çizmeden direkt üst rengi de boyamaya başlayabilirsiniz.

 

Üst rengi boyama: Kurumuş zemin rengi üzerine modelinize uygun üst renkleri boyayın.

 

Cilalama: Boyama işleminiz bittikten ve boya kuruduktan sonra en üste mod podge’dan bir tabaka geçerek taşlarınızın pırıl pırıl parlamasını sağlayabilirsiniz.

Boyanmış Taşları Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

 

Kağıt ağırlığı olarak

Yeterince sağlam ve büyük bir mıknatıs bulup, buzdolabı süsü olarak

Düğününüzde masa süslemesi olarak ya da adınızın baş harfleriyle süsleyerek davetlilerinize hediye olarak

Büyük bir cam kavanoza ya da kaseye koyup, salonunuzda süs olarak

Minyatür bir bahçe yaparak

Büyük taşları boyayıp, raftaki kitaplar düşmesin diye kitap ağırlığı yaparak

Kolye ucu, küpe ya da bilezik gibi takılar olarak

Ve hayal dünyanıza bağlı belkide çok güzel örnekler çıkarabilirsiniz değil mi?

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz