Çocuk Psikolojisi Üzerine 5 Temel Kitap

0
720

 

İnsan gelişimi fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel olmak üzere başlıca dört temel alandan oluşmaktadır. İnsan gelişimini inceleyen farklı araştırmacılar doğal olarak bu dört alandan birini incelemeye odaklanabilirler. Örneğin, bazı araştırmacılar gelişimin fiziksel yönünü incelerken, diğer bazı araştırmacılar da bilişsel ve sosyal yönünü incelemeye ağırlık verebilirler. Gelişimin farklı yönleriyle ilgili tüm bu inceleme ve araştırma sonuçları bir araya getirildiğinde bütünüyle insan gelişimini anlamak mümkün olmaktadır. Buna göre bir bebeğin ya da ergenin fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel olarak nasıl bir gelişim gösterebileceği anlaşılabilir. Ancak bu gelişim özelliklerinin bireysel farklılıklar ve kültürel etkenler göz önünde bulundurularak ele aınmasında yarar vardır. Bir başka deyişle, fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel gelişim özellikleri açısından belirli bir yaşta belirli özelliklere sahip olma bakımından bireysel farklılıklar söz konusu olabilir.

 

Değerli kitap severler “Çocuk Psikolojisi Üzerine” başlığı ile sizlere 5 kitap tanıtımı yapmak istiyoruz. Elbette basılmış ve basılacak bir çok kitap var aşağıda örnek vereceğimiz kitaplar bir başlangıç olacak.

 

 

  1. Çocuk Eğitimi El Kitabı – Haluk Yavuzer

Yayınevi : Remzi Kitabevi , Ev Aile Toplum Dizisi

Çocuk Eğitimi El Kitabı – Haluk Yavuzer

Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzer’in “Çocuk ve gençlik psikolojisi” konusundaki otuz yıllık mesleki birikiminin kısa bir özetidir. Kitabın temel amacı, çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri için, anne-babalara yol göstermektir. Bu amaçla, kitapta, anne-babaların günlük hayatta karşılaştıkları eğitim ve iletişim sorunlarının çözümüne yönelik pratik önerilere yer verilmiş, yapılan pedagojik hatalar, olması gereken doğrularla birlikte ele alınmış, okumayı kolaylaştırmak için, her konu resimlerle desteklenmiştir. Çocuk Eğitimi El Kitabı, “kendini değiştirmek” konusunda “istekli” ve “kararlı” olan tüm anne-babalar ve öğretmenler için, vazgeçilmez bir rehber olacaktır.

 

  1. Adım Adım Çocuklarda Cinsel Eğitim – Adem Güneş

Yayınevi:Timaş

Adım Adım Çocuklarda Cinsel Eğitim – Adem Güneş

Anne Babaların En Zorlandığı Konulardan Biridir Cinsel Eğitim…

Cinsel Eğitim Hangi Yaşta Nasıl Verilmelidir?

Tuvalete Alıştırma Döneminde Uygulanan Yöntemler Cinsel Gelişime Olumsuz Etki Edermi ?

 

 

 

3. Çocuk Psikolojisi – Tuncel Altınköprü

Anneler, babalar ve öğretmenler! Çocuğunuzu tanımak,yetenek ve becerilerini oyunla geliştirmek, ahlaki değerlerin tohumunu atmak, sorumluluk duygusunu aşılamak, sevgiyi filizlendirip saygıyı yeşertmek, yaşama sevincini kökleştirmek, arkadaşlık kurma ve sürdürme yeteneği kazandırmak, duygusal gizlerinin sırdaşı, sorunlarının yardımcısı olmak, onu okul öncesinden okula hazırlamak, okulda ve yaşamda başarılı kılmak,

istiyorsanız rehber niteliğindeki bu kitabı mutlaka okumalısınız!

 

  1. Çocuklarda Dikkat Geliştirme – Erdinç Güllü

Yayın Evi: Hayat Yayınları

Çocuklarda Dikkat Geliştirme – Erdinç Güllü

Dikkatli çocuk:

Dersi iyi dinler

Konuları kolay anlar

Öğrendiklerini aklında uzun süre tutar

Sınavlarda dikkat hatası yapmaz!

Öyle ise çocuklarınızın dikkatinin daha keskin, hafızasının daha güçlü olmasını istemez misiniz?

Bu kitapta çocuklarınızın dikkatini ve hafızasını geliştireceğiniz pratik öneriler bulacaksınız.

İlkokuldan üniversite hazırlığına kadar okul hayatının iyi gitmesini ve her türlü sınava daha etkin hazırlanmalarını sağlayacaksınız.

Kitapta yer alan, çocuğunuzla beraber uygulayabileceğiniz birbirinden ilginç dikkat ve hafıza geliştirici egzersizler sayesinde çocuklarınız eğlenerek dikkatlerini arttıracak!

 

  1. Çocukların En Çok Sorduğu 50 Soru – Susan Bartell

Yazar: Susan Bartell

Çevirmen: Ergin Kaptan

Yayınevi : Tara Kitap

 

– Eve bir köpek alabilir miyiz?

– Kredi kartıyla aldıklarınız bedava mı?

– İşini kaybedersen ne olur?

– Neden hep yorgun oluyorsun?

– Bana cep telefonu alır mısınız?

– Neden kardeşimle daha çok vakit geçiriyorsun?

– Dedem ölünce nereye gitti?

– Bebekler annelerinin karnından nasıl çıkar?

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz