Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom

0
877

Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Önce kitabın bir açıklamasını verelim:

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, “Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok,” diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikâyelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom’un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikâyeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

Irvin D. Yalom, Günübirlik Hayatlar eseri içeriğinde 10 farklı hayat hikayesini barındırıyor. Üstelik bu hayat hikayeleri toplumun tek bir sınıfından değil, çeşitli sınıflarından alınmış. Bu eser, insanlar, zengin ya da fakir, ünlü ya da ünsüz olsun her hayatın kendisine göre sıkıntılarının olacağının açık bir delilidir. Yazar, bu eserini hastalarına uygulamış olduğu terapilerde almış olduğu notlar üzerine kurgulamış ve farklı hayat hikayeleri ile okurlarını buluşturmuştur.

Bu eseri okurken benim sıkıntılarım devede kulakmış diyeceksiniz ve kendi hallerinize şükrederek hayata daha pozitif bakıyor olacaksınız.

Israrla okumayanlara tavsiye edeceğim bir kitap..

Kitabı okuduktan sonra rüyalar hakkında ki görüşünüz değişecek ve daha çok önemsiceksiniz. Ayrıca genç okurlara pek önermiyorum çünkü hıkayelerın hepsi ölümle ilgili ve hastaları ölüme hazırlıyor.

Özellikle bu içerikte başka eserler okuduysanız sıradan gelebilir. Fakat okumadan da geçemezsiniz.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz