2017 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü

Sirkadik ritim, her şeyin çevresindeki duyularına sahiptir

0
470
Tıbbın bu yılki Nobel Ödülü, sirkadyen ritmi kontrol eden genleri veya vücudun doğal gece-gündüz döngüsünü keşfeden üç bilim adamına verildi. Üç kazanan da Amerikalı ve üçü de çalışmalarını meyve sineklerine dayandırıyor. Michael Rosbash ve Jeffrey Hall, sirkadiyen ritminin düzenlenmesinde anahtar olan “Period Gene” ni izole etmek için Brandeis Üniversitesi’nde işbirliği yaptı. (Rosbash halen Brandeis’tedir; Hall şu anda Maine Üniversitesi’nde.)
Bu buluşlar, Nobel Ödül komitesine göre “biyolojik saatimizin içine bakmamıza” izin veriyor. İnsanlarda, sirkadiyen ritim, metabolizmamız, jet lagı ve uyku döngüsünün işleyişiyle bağlantılı olmuştur. Ancak, örneğin bitkilerin büyüme oranını etkilediği bitkilerde de geçerlidir. Howard Hughes Tıp Enstitüsü Bülteniyle 2014’te düzenlenen bir röportajda Rosbash, “sirkadiyan sistemin her şeyin çevresindeki duyumları var” dedi. Dünya üzerindeki her şey Güneş’ten etkilentiği için, sirkadiyen ritim “insan vücudundaki hemen hemen her dokuda kayboluyor”. 
Üç kazanan, yaklaşık 1,1 milyon dolarlık bir ödülü aralarında paylaşıp, üzerinde adları yazılmış olan madalyaları alacak. Geçen yılki ödül Yoshinori Ohsumi’ye kendilerini yiyen hücreler üzerine yaptığı araştırmaya gitmişti.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz