Bisikletçiler İçin Avrupa’nın En Güzel Rotaları

Bisiklet ile Avrupa turu düşünenler bu rotaları mutlaka listelerine eklemesini öneririm. Rotaların bazıları zorlu parkurlar içerse de mutlaka pedal çevirmeniz gereken yerlerdir. İşte size Avrupa'da bisiklet için en güzel rotalar.

0
476

Peak District, İngiltere

Peak District

Liverpool, Sheffield ve Nottingham üçgeninin ortasında yer almaktadır. Peak District National Park olarak geçmektedir. Genel olarak Peak District, İngiltere’de Pennine Dağları’nın sonunun en güneyinde bulunan dağlık alandır. The Peak District Milli Parkı 1951’de İngiltere’deki ilk milli park olduğunu da belirteyim. Bu park için çeşitli aktiviteler ve organizasyonlar yapılmaktadır. En çok ilgiyi bisikletçilerden görmektedir. Eğer bisikletiniz yoksa bile buradan bir bisiklet kiralayıp pedallamaya başlayabilirsiniz. Bu parkta çeşitli zorluk derecelerine göre rotalar bulunmaktadır. İster en zorlu rotayı seçip çevreyi keşfederek pedallayın isterseniz en kolay rotayı seçip bir solukta bitirin. Hangisini seçerseniz seçin, güzel köyleri, muhteşem manzarası, ilginç tarihi, büyüleyici vahşi yaşamı ve jeolojisi ile sizleri büyülemeyi bekliyor. Burada drone uçurmak serbest. Drone ile muhteşem manzarayı havadan çekebilir ve tatil arşivinize ekleyebilirsiniz. Ben bisikletle pedallamak istemiyorum derseniz sırf barbekü yapmak için gelenler bile var. Hatta yürüyüş parkurları bile bulunmakta. Fakat bu milli parkta 500 km2’lik bir alan halkın kullanımına açıktır. Buraya sadece bisikletçiler değil at sürmek isteyenler de gelmektedir. Kamp kurabilir ve vahşi ve doğal alanın tüm imkanlarından yararlanabilirsiniz. Peak District hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Rhigos And Maerdy, Galler

Rhigos And Maerdy

Birçok deneyimli bisikletçinin vazgeçemediği bir rotadır kendileri. Cardiff ile Swansea arasında kalan ormanlık bir alanı kapsamaktadır. Bu rota üzerinde zorlu tırmanma ve çakıl inişli yollar ve tabii ki bol ağaçlı doğa sizleri beklemekte. Fakat bu rotayı çeşitlendirmek sizin elinizde. Bazı bisikletçiler Swansea’ye kadar düz bir rota üzerinde ilerlerken bazıları ise Aberdare’ye kadar gidip oradan tekrar Cardiff’e dönmektedir. Cardiff-Swansea rotası, güneşli bir hafta sonunda çocukların, köpeklerin ve trafiksiz yollardan en iyi şekilde faydalanan ailelerin ilgisini çekmektedir.

Lake Garda, İtalya

Lake Geneva

Bir buzul gölü olan Garda Gölü, İtalya’daki en büyük göldür. Kuzey İtalya’da yer alan göl Venedik ve Milano kentlerinin arasında yer almaktadır. Alplerin bu bölümü son buzul çağında buzullar tarafından biçimlendirilmiştir. İtalyanca da Lago Di Garda olarak geçmektedir. Burası da Peak District gibi bir çok doğa sporları ile ilgilenen turist ve yerlileri kendine çekmektedir. İçinde bisiklet için bir çok rota bulunmaktadır. Her türlü konaklamanın mümkün olduğu bu yerde her sene bir çok değişik aktiviteler düzenlenmektedir. Garda Gölü veya Benaco, İtalya’nın en büyüğüdür. Kuzeyin geniş kısmı, buzul durgunluğundan sonra kalan morainik tepelerle çevrilidir; dar kuzey kısmı ise, avut fiyort şeklini oluşturan dağlarla çevrilidir ve çok ılımlı bir Akdeniz iklimi sağlar.

Muhteşem doğa manzaraları ile birlikte, parlak ortam, ılıman iklim ve gelişen bitki örtüsü – zeytin ve limon bahçeleri, palmiyeler, selvi, zakkum ve portakal ağaçları – her tarafa yayılmış olağanüstü tarihsel ve kültürel kalıntıların arka planıdır ve bu İtalya’da ki bu gölü büyüleyici kılan yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Suyunun yoğun renginin belirgin bir gölge mavisi ve eşsiz şeffaflığı göz önüne alındığında, Garda Gölü ziyaretçilerin ve misafirlerin dinlenmek, spor yapmak, eğlenmek ve yeni yerler keşfetmek için heyecan dolu bir tatilin keyfini çıkarabileceği eşsiz bir noktadır. Garda Gölünü dünyaca ünlü yapan yelken ve rüzgar sörfçülüğünün yanı sıra, yapabileceğiniz diğer birçok spor da var. Bunlardan biri kuşkusuz pedallamak. 

Bisiklet severler için Garda Gölü’nden daha iyi bir yer yoktur. Kolay geziye çıkmak isteyen yeni başlayanlardan yüksek tecrübeye sahip binicilere kadar bin kilometreyi aşan yol sizleri beklemekte. Nefes kesici manzara ve benzersiz doğal güzellik, tüm bisiklet sevenlere unutulmaz bir özgürlük sunmaktadır. Burada size kalan tek şey, size sunulan 5 adet rota. Seçin birini ve pedallamanın tadını çıkarın. Lago Di Garda hakkında daha detaylı bilgiler için tıklayınız. 

Lake Geneva, İsviçre

Lake Geneva

Biz onu Leman Gölü olarak biliriz. Cenevre Gölü, Orta Avrupa’nın ikinci büyük tatlı su gölüdür. İsviçre ile Fransa arasında %40-%60 oranında bölünmüştür. 73 km uzunluğunda 14 km eninde ve en derin yeri 310 m’dir. 582 km² alnı kapsamaktadır. Bana göre yeryüzünde ki cennet denebilir. Buraya adım atan bir insanoğlu geri dönmek istemeyebilir. Burada bisikletten daha çok scooter tarzı sevenlerin cenneti. İsterseniz bir scooter kiralayıp gezebilir ya da “ben kaybolurum burada” derseniz eğer bir tur rehberi eşliğinde kendinize hayatınız boyunca verebileceğiniz en güzel hediyelerden birini sunabilirsiniz. Yeni başlayanlar için mükemmel olan temel sürüş becerileri üzerine bazı derslerle de katılabilirsiniz. Bisikletinizle cenneti dolaşabilirsiniz. Burada her sene birçok etkinlik düzenlenmektedir. Buradaki etkinliklerden haberdar olmak ya da daha geniş bir bilgi almak için Lake Geneva sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mallorca, İspanya

Mallorca

Mayorka, İspanya’nın en büyük adası olmaktadır. Akdeniz’de bulunan Mallorca’nın merkezi Palma’dır. Diğer Balear Adaları olan İbiza, Formentera, ve Minorca gibi önemli bir turizm merkezidir. İsminin kökeni, Latince insula maior, “büyük ada”‘dır. Mallorca, çoğu bisikletçiler için oldukça standart bir eğitim hedefi haline gelmiştir. Adanın kuzeyine doğru kalabalıktan sıyrılırsanız sizi oldukça mükemmel bir pedallama parkuru karşılıyor olacak. Burada her şeye uyan yollar var. İki saatliğine, beş saatlik ya da farklı düz kademelerde çok sayıda tepe yolculuğu yapabilirsiniz. Bisikletçiler bu rotaları öyle çok benimsemişler ki burada orta çaplı bir sektör oluşturmuşlar. Rotalar üzerinde sizleri birçok bisiklet dükkanı, tamirhaneler ve kafeler karşılıyor olacak. Burada birçok bisiklet turu yaptıran firmalar da bulabilirsiniz.

 

Chiltern, İngiltere

Chiltern

Olağanüstü doğal güzellikteki Chilterns Bölgesi, Ulusal Bisiklet Ağı – National Cycle Network (NCN) yolları, trafiksiz bölümler ve Chiltern Cycleway ve Chiltern Heritage Trails gibi tabela çevrim güzergahları gibi çok çeşitli döngü rotalarına sahiptir. Çevrim rotalarının birçoğu tren istasyonlarında ya da tren istasyonlarının yakınında başlar ve Londra, Birmingham, Coventry, Reading ve diğer yerlerden hızlı ve kolay erişilebilir durumdadır. Chiltern’i Londra’ya bağlayan dört ana tren hattı ve üç otoyol ile bisiklet rotaları, iş sonrası bir macera ya da hafta sonu hızlı bir gezi için mükemmel bir şekilde yerleştirilmiştir. Burada çeşitli rotalar yapmak sizin elinizde. 140 Km’ye varan rotalar oluşturabilirsiniz.

 

Bu yazıyı ilerleyen zaman içinde güncelleyeceğim. Bir bisiklet sever olarak bu rotaları yapmayı çok isterdim. Fakat ne zaman müsait ne de henüz bir bisiklet sahibi değilim. Bu rotaları yapabilmek için illa bisiklet sahibi olmanız gerekmiyor. Gittiğiniz yerde zaten bir bisiklet kiralama servisi mutlaka vardır. Kazasız belasız pedallamalar dilerim.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz