Calibro Touch Lux E-Kitap Okuyucusu Hakkında Bilgiler

0
530

Calibro Touch Lux e-kitap okuyucusu hakkında bilgiler bu sayfada incelenmiştir. Öncelikle bir e-kitap nedir ona bakalım.

Elektronik kitap okuyucu öncelikli amacı dijital e-kitapları okunmak olan ve bu amaca uygun olarak tasarlanmış taşınabilir elektronik bir cihazdır. Günümüzde birçok cihaz e-kitap okumak için kullanılabilir. Fakat e-kitap okuyucu taşınabilirlik, okunabilirlik (özellikle güneş ışığı altında) ve pil ömrü gibi özellikleri kitap okumaya en uygun hale gelecek şekilde tasarlanmıştır. Bir elektronik kitap okuyucu üzerindeki hafızanın boyutuna bağlı olarak yüzlerce ya da binlerce kitabı saklayabilir.

Amerika ve Avrupa’da e-kitap kullanımı %25’lerin üzerinde seyretmektedir. Güzelim ülkemizde ise bir istatistik yapmak doğru olmaz. Nedenini söylememe gerek yok sanırım. Hal böyle iken ülkemizde piyasada satılan bir çok e-kitap okuyucu vardır. Bunların içinden size tanıtacağım ürünün adı Calibro Touch Lux.

Calibro Touch Lux

Dokunmatik ekran ve fiziksel aydınlatma seçeneği sunan Calibro Touch Lux ise HD ekranı ile ve sunduğu imkanları karşılayan daha güçlü pil desteği ile okuma keyfini bir adım daha öteye taşıyor. Tek dokunuşla sayfa çevirme, çift parmakla ekranı büyüyüp küçülen Touch Lux modelinin ekran çevresindeki ayarlanabilir fiziksel aydınlatması ile karanlıkta da kitaplarınızı okuyabilirsiniz.

E-kitap okuyucularını tabletlerden, cep telefonlarından ve parlak ekranlardan farklı kılan en büyük özelliği kağıt hissini aynen yaşatan e-ink teknolojisidir. Piksel mantığından çok farklı olan dijital mürekkep teknolojisi e-ink asla gözleri yormaz ve şarjı çok ekonomik olarak kullanır. Calibro e-ink teknolojisinin son örneğidir. Kitap keyfiniz aynen devam eder, ekranı güneşin altında parlamaz, gece okurken tıpkı gerçek kitap gibi ışığa ihtiyaç duyar. Özetle e-kitaplar da aslında kitaptır.

 Calibro Touch Lux’ün ekranının etrafında yer alan ve kitap okuma lambalarının işlevini üstlenen aydınlatması ile karanlıkta da kitap okuyabilirsiniz. Kitaplar hayatınızı, Calibro Touch Lux kitaplarınızı aydınlatır.
Dokunma teknolojisi artık bütün mobil cihazların değişmez fonksiyonu oldu. Calibro Touch Lux, dokunmatik ekranı ile hem sayfalar arasında kolayca gezinme hem de sayfaları okuma alışkanlıklarına göre ayarlama imkanı tanıyor.
Calibro Basic 188 gram, Calibro Touch Lux ise 208 gram ağırlığı ile çantanızda, cebinizde her yere taşıyabileceğiniz şekilde üretildi. Binlerce kitaplık bir kütüphane için hayallerin ötesinde bir hafiflik.
Günlük hayatımızdaki teknolojik cihazların ortalama 1 günlük şarj sürelerine inat Calibro’nun iki modeli de 30 güne kadar dayanabilen batarya ömürleri ile kitap okuma keyfinizi asla bölmez. Binlerce sayfayı sorunsuzca okuyabilirsiniz. Calibro e-kitap okuyucularının içine entegre Wi-Fi imkanı sayesinde kablosuz internet olan her yerde babil.com mağazamıza bağlanabilir, e-kitaplarınızı satın alabilir ve indirebilirsiniz. Hem de birkaç saniye içinde…
Hem Calibro Basic hem de Calibro Touch Lux modelinde 4 GB dahili hafıza bulunuyor. Yaklaşık 3 bin kitaba tekabül eden bu kapasiteyi harici SD kartlar ile 32 GB’a çıkarmak mümkün. Bu da yaklaşık 24 bin kitap demek. Hayali bile güzel. Calibro’nun e-ink ekranları ile maksimum okuma keyfi alacağınız e-kitaplarınızı tüm iOS ve Android cihazlarınızda da sorunsuz olarak okuyabilirsiniz. Calibro uygulaması ayrıca çok yakında Mac ve Windows işletim sistemine sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda da yer alacak. Calibro’nun tüm modelleri e-kitap formatlarının tamamını desteklemektedir. Calibro’nun tüm modellerinde Türkiye’nin en popüler online sözlüğü Sesli Sözlük’ün İngilizce – Türkçe sözlük desteği bulunuyor. Ayrıca sadece Touch Lux modelinde ABBYY’nin İngilizce’den birçok batı diline sözlük desteği vardır.
– Hızlı sayfa geçişi. Gücünü 1Ghz işlemciden almaktadır. Sayfa geçiş hızları artık bir sorun olmaktan bu ürün ile sorun olmaktan çıkıyor.
– Türkçe e-kitap bulunması konusunda Babil.com desteği ile son bulmaktadır. Darısı diğer kitap evlerinin başına diyelim.
– 189 gr ağırlığa sahip ürün tutuş ergonomisi bakımından testi geçiyor. Normal bir kitaptan küçük görünmesi sizi korkutmasın. Okuyacağınız kitapların yazı boyutlarını değiştirebiliyorsunuz. Gözlerinizi yormaz.
– Ürünün altına yerleştirilmiş 4 adet fiziksel düğme ile ana menüye geçiş, alt menüyü açış ve sayfalarda ilerleme ve gerileme yapabilmekteyiz. Düğmeler son derece işlevsel ve kullanışlıdır.
– Ürünün bir diğer özelliği de istediğimiz satırların altını çizmebilmemiz. Kişisel not eklemek istediğimizde ise ürün yine buna izin vermektedir. Bilmediğiniz Türkçe veya yabancı dillerdeki kelimeler için sözlüğe bakma gibi özelliklere de sahiptir.
– Çözünürlük bakımından gayet yeterli seviyede bir ürün. Normal bir kitaptan okuyormuş gibi bir his veriyor.
– Arkadan aydınlatma orta derecede yeterli bir ışık vermektedir. Fakat bazen aydınlatma düğmesini açmak için epey çaba sarf etmeniz gerekebilir zira düğme epey küçük. Bir müddet sonra gözleri yormaktadır ve siz siz olun sakın en üst seviyede ışığı kullanmayın.
– Ürünün Türkçe oluşu kendini diğer kitap okuyucuları arasında öne çıkarabilir. Giriş seviyesi için ideal bir kitap okuyucu olduğunu düşünüyorum. Eğer kitap okuyucu ile ilk defa tanışacaksanız ve çok pahalı bir ürün istemiyorsanız sizin için gayet uygun bir ürün olabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz