Dyson Elektrikli Araba Üretiyor!

Dyson, otomobilin 2020'de hazır olacağını ve piyasadaki diğer araçlarla 'radikal olarak farklı olacağını' söyledi.

0
1009

Yok yanlış okumadınız. Bildiğimiz elektrikli süpürge markası elektrikli araba üretmeye başlıyor. Açıkçası ilk başta acaba ayakta süpürmek insanı yoruyor da elektrikli süpürgenin oturulan versiyonunu mu yapmaya karar verdiler dedim. Kocaman şey nereye sığacak Allah aşkına diyeceksiniz ama Dyson süpürgelerin fiyatlarına bakılırsa geniş ve büyük evleri olan zenginlerin süpürgesi gibi duruyor. Haliyle ev büyüktür. Şaka bir yana elektrikli süpürgeleriyle ünlü İngiliz şirketi Dyson, elektrikli bir otomobil inşa ediyor. 1987’de kurulan Dyson, torbasız elektrikli süpürgeler, fanlar, ısıtıcılar ve saç kurutma makinesi de dahil olmak üzere ev aletleri ile bilinir.

Araç 2020’de görücüye çıkacak ve Dyson, projede 400’ün üzerinde güçlü bir ekibin olduğunu söylüyor. Şirket, batarya ve dijital motor deneyimini daha da geliştirmeye gayreti içinde 2 milyar sterlin (2.6 milyar dolar) yatırım yapmayı planlıyor. 

Guardian’a konuşan şirketin kurucusu ve CEO’su James Dyson, otomobilin spor arabası olmayacağını, ancak mevcut elektrikli araçlardan radikal olarak farklılık içereceğini söyledi. Tüketicilerin neye benzediğini görmek için beklemek zorunda kalacaklarını söyledi.Nasıl bir radikal farklılık olacağını bekleyip göreceğiz. Dyson bir fiyat dile getirmedi ancak pahalı bir modele sahip olacağı konusunda uyardı: “Belki en iyi söz ne kadar para yatırmaya hazır olduğumuzdur” dedi. 

Dyson, bu haberi çalışanlara gönderilen bir mektupta açıkladı ve burada kamyonlardan ve arabalardan gelen emisyonların azaltılması konusundaki uzun zamandır devam eden hedefini sundu. Dyson, “Küresel hava kirliliği sorununa bir çözüm bulmak benim hırsımdır” diye yazdı. Bu adamdan bir tane de ülkemize lazım. “Şu anda, tüm teknolojimizi tek bir üründe bir araya getirme fırsatına sahibiz. Bu yüzden doğrudan benden duymanı istedim: Dyson, 2020 yılına kadar piyasaya sürülecek olan bir akülü elektrikli araç üzerinde çalışmaya başladı. ” Mr. Dyson çalışanlarına tam olarak böyle bir yazı göndermiş. Kısacası otomobil işine giriyoruz kendinizi uzun mesailere alıştırsanız iyi olur demiş. 

Şu anda araç hakkında pek çok ayrıntı mevcut değil, ancak Dyson’un elektrikli otomobillere olan ilgisinin söylentileri yıllardır dönüyor. Adam Elon Musk olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Şirket son zamanlarda hem Aston Martin hem de Tesla’dan yöneticileri işe aldı ve Dyson’ın bu alandaki düşünceleri geçen yıl hükümet belgesinde yanlışlıkla açıklandı.

Şu anda Dyson marka elektrikli süpürgelere değişik bir gözle bakıyorum. Acaba bunu elektrikli araca çevirebilir miyim diye bir his içimde yok değil. Olur mu acaba?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz