Mürettebatsız İki Kişilik Uçan Taksi

Dubai, iki kişilik tamamen mürettebat olmadan uçabilen bir taksi denedi.

0
704

Dubai, insanları özel bir şekilde taşımak için tasarlanmış, mürettebatsız iki koltuklu bir uçağı test etti. Görevliler, Autonomous Air Taxi (AAT) olarak adlandırılan bu aracın dünyanın ilk “kendinden uçuşlu taksi servisi” olacağını iddia etti. AAT, elektrikle çalışan çevre dostu bir ürün olarak nitelendirilmektedir. Prototipin  50 km / saat’lik (31 mph) seyir hızına ve 100 km / saat’lik (62 mph) maksimum bir hava hızına sahip. AAT şu an maksimum 30 dakika uçuş süresine sahiptir. Ufak drone’ların  da bu sürede bir uçuş kabiliyetine sahip olduğunu düşünürsek insanla beraber uçan ve elektrikle çalışan bir hava aracının 30 dakika havada kalması başarı sayılır. Araç aynı zamanda 200 metre kadar yüksekliğe çıkabiliyor.

Yaklaşık iki metre yüksekliğindeki AAT, 18 rotorlu helikopter drone hibridiyle tanınan uzman Alman üreticisi Volocopter tarafından üretildi. AAT isteğe bağlı acil durum paraşütleri ve dokuz bağımsız pil sistemi ile donatılmıştır. Her bir pilin tam şarj olması iki saat sürüyor, ancak bu şarj süresi, taksi nihai üretim versiyonunda “önemli ölçüde azaltılacak” diye belirtiliyor.

Kullanıcıların uçuş rezervasyonu ve rotaları izlemesini sağlayacak bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla AAT’yi halka sunma planları da bulunmaktadır. Dubai Hükümeti, önümüzdeki beş yıl içinde Dubai’s Road and Transport Authority (RTA), AAT ve hizmetleri için politika ve yasalar geliştirmek üzere ülke ve şehrin havacılık otoriteleri ile birlikte çalışılacağını açıkladı. Deneme işlemleri bu süre içinde gerçekleşecek ve ABD’li JDA Havacılık şirketi AAT uçuşlarının hazırlıklarını denetleyecek ve güvenliğini yönetecek. 

Dubai, 2030 yılına kadar toplam seyahatlerin dörtte birini kapsaması için otonom bir taşımacılık hedefi var. Dubai Büyükelçisi Prens Şeyh Hamdan bin Muhammed, yaptığı açıklamada “İnovasyonu teşvik etmek ve en yeni teknolojileri benimsemek sadece ülkenin gelişmesine katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda geleceğe köprü kuruyor.” dedi.

Volocopter 2X

Ne kadar güvenli olacağını yakında göreceğiz. Artık yakında kendimize ait binilebilir dronelar göreceğiz. Fiyatları büyük ihtimalle otomobillerden pahalı olacağı kesindir. Buna bir de pilot ehliyeti lazım olur büyük ihtimalle. Bu tip bir drone ile düşerseniz ana haberlerde “Zengin Düşüşü” diye çıkarsınız.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz