Windows Mobile 10 Bitti Mi?

Microsoft Windows Mobile 10'u canlı tutmak için tüm çabaları durdurdu.

0
507

Microsoft Windows Mobile 10’u canlı tutmak için tüm çabaları durdurdu. Microsoft’un Windows Başkan Yardımcısı Joe Belfiore, Twitter’da artık şirketin platform için yeni özellikler veya donanım geliştirmediğini ve kişisel mobil ihtiyaçları için bile bir Android telefona geçtiğini belirtti.

Windows Mobile’ı bir zaman takip eden herkes için, bu strateji değişikliğinin nedeni, Microsoft’un uygulama geliştiricilerini Windows Mobile’a çekememe yeteneğinden yoksun olması, bunun da Android ve iOS’un gerisinde kalıp yıllara dayanan kısır bir mobil ekosisteme yol açması şaşırtıcı olmamalı. Bunun üzerine, uygulama çeşitliliği eksikliği de bir çok üçüncü parti telefon üreticisinin Windows Mobile’dan çekinmesine neden oldu, bu da kaliteli Windows Mobile donanım satın almaya gelince pek çok seçenek olmadığı anlamına geliyor.

Son yıllarda, Microsoft kurumsal müşterilere Continuum gibi özelliklerle girişimde bulundu ve bu da Lumia 950 ve HP Elite x3 gibi üst seviye Windows 10 Cep telefonlarının sınırlı bir masaüstü bir Windows PC olmasını sağladı. Ancak bu cihazlar pahalıydı ve Windows Mağazası’ndaki bir avuç uygulama için kısıtlı oldukları için de başarısız oldular.

Bunun yerine, Microsoft’un yeni stratejisi tüm büyük uygulamalarını ve hizmetlerini Android ve iOS’a bağlamak gibi görünüyor. Tüm önemli Office uygulamaları hem Google’ın hem de Apple’ın platformlarında mevcut durumda ve geçen hafta Microsoft, yeni markalı Microsoft başlatıcısı (eski adı Arrow Launcher) ile birlikte Edge web tarayıcısının bir Android sürümünü yayımladı.

Belfiore, hala Windows Mobile 10 kullanan insanlar veya işletmeler için Microsoft’un bu müşterilere düzenli hata düzeltmeleri ve güvenlik güncelleştirmeleri ile destek vermeye devam edeceğini belirtti. Ancak bundan daha fazlasını beklememeleri gerektiğini de vurguladı.

Bununla birlikte, Windows 10 Mobile yaşam desteğinden ötürü muhtemelen Microsoft’un uzun süredir söylentilere uğrayan Surface Phone’un da ölü olduğunu söylemek için henüz erken. Birçok söylenti ve rapor, Surface Phone’un en erken 2018’den önce ortaya çıkmayacağını ve eğer şirketin mobil cihazlarda ne yapacağını anlamaya biraz zaman ayırırsa muhtemelen iyi bir şey çıkar ortaya. Eğer Microsoft yine telaşa kapılır ve acele ederse sanırım o cihazda ölü doğabilir. Kendi görüşüme göre Microsoft mobil telefon konusuna hiç girmemeli.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz