Ankara’yı Gezmeyi Değer Kılan 7 Nokta Yer

0
645

Ankara’da bir tarihi geziye ne dersiniz? Ankara’yı gezmeyi değer kılan 7 nokta yeri sizin için araştırdık.

Ankara tarihi geziler yapmak istiyorsanız ve hiç gitmediyseniz görmeniz gereken 7 farklı noktayı sizlere aktaralım.

Eski çağlardan günümüze, tarihin sevilen başkentidir Ankara. Bir Ankaralı’ya göre denizi olmasa da, kış günleri çok soğuk olsa da Ankara her zaman sizi tüm sıcaklığıyla kucaklamaya hazır.

İşte Ankara’dan gezi listenize girmesi gereken 7 farklı nokta.

  1. ANITKABİR

Ankara’da olup da Başkent’in en önemli simgelerinden biri olan Anıtkabir’i ziyaret etmemek düşünülemez. Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu bu anıt mezar, muhteşem mimarisi ve taşıdığı manevi miras ile gerçekten de defalarca görülmeye değer…

  1. PEMBE KÖŞK

Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 48 yılını geçirdiği bu köşkü ziyaret ederek yakın tarihimize tanıklık edebilirsiniz. Pembe Köşk’te İnönü ailesine ait madalyalar, Atatürk ile yemek yedikleri oda, İsmet İnönü’nün Atatürk ile bilardo oynadığı masa, İsmet İnönü’nün sahra dürbünü gibi manevi değeri yüksek çok sayıda eşyayı görebilirsiniz.

  1. ESKİ MECLİS

1920-1924 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bu tarihi bina 1981 yılında “Kurtuluş Savaşı Müzesi” adıyla yeniden ziyarete açıldı. Müze geniş bir koleksiyona sahip. Sadece yapının eski halinden aldığı eserler değil, aynı zamanda kongrelerin hatıratı da yapı içerisinde teşhir edilmekte…

  1. ANKARA KALESİ

Bir yandan tarihin görkemli havasını soluyup diğer yandan muhteşem Ankara manzarasını kuşbakışı olarak seyretmek isterseniz Ankara Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin. Tarihi M.Ö. 2.yy’a kadar giden Ankara Kalesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde birçok kez onarımdan geçmiş. Kale ayrıca her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapıyor.

  1. JULİEN SÜTUNU

Ulus’ta bulunan bu tarihi sütun, 362 yılında Roma İmparatoru Julian’ın Ankara’ya ziyareti onuruna karşılık dikilmiş. Belkıs Sütunu olarak da bilinen bu sütun, üst üste konulmuş yuvarlak tuğlalardan yapılmış olup 15 m. yüksekliğindedir. Başlığı yapraklarla süslü, kaidesi ve gövdesi ise çok sadedir. Günümüze gelememekle beraber, bu sütunun üzerinde imparatorun heykelinin olduğu tahmin edilmektedir.

  1. ROMA HAMAMI

Adından da anlaşılacağı gibi Roma döneminden kalma bir halk hamamı. O dönemde bu tarz hamamlar kentlerde halka açık yıkanma ve bir nevi sosyalleşme merkezi olarak işlev görürmüş. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu ören yerinin bir höyük olduğu, aşağıdan yukarıya doğru Frig, Roma, kısmen de Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim gördüğü ifade edilmektedir.

  1. AGUSTUS TAPINAĞI

Ulus’ta Hacıbayram Camii’nin bitişiğinde yer alan bu tapınak Roma döneminin önemli yapıtlarından biri. M.Ö. 25 yılından sonra yapılmış olduğu varsayılıyor. Roma-Augustus Tapınağı’nın bu dönemde yapılarak imparator kültünün de Ankara’ya getirilmesi, aynı zamanda bu kente verilen önemin de bir belgesi olma niteliği taşıyor.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz