Bahamalar’da Tanışabileceğiniz 10 Hayvan Çeşidi

0
1059

Bahamalar’da tanışabileceğiniz 10 hayvan çeşidi ile kastımız gerçek hayvanlardır. Bu hayvanları başka yerlerde de görebilirsiniz. Kuşkusuz Bahamalar’da ki o atmosferi oralarda göremezsiniz. Bahamalar’ın çeşitli tropikal yaşam alanları, hayvan severlere çeşitli kara ve deniz canlıları ile kaliteli zaman geçirme şansını sunuyor. Karayiplerin 100.000 mil karesinde uzanan Bahamalar 700’den fazla ada sahiptir ve dünyanın üçüncü büyük bariyer resifine ev sahipliği yapmaktadır. Yabani hayvanlardan çoğu, rehberli turlar aracılığıyla veya bilinç düzeyini arttırmak ve nesli tükenmekte olan türleri korumak için kurulan hayvan rezervleri aracılığıyla ziyaretçiler tarafından erişilebilir durumdadır. Bu hayvanlar insanlara yönelik bir tehdit olmasa da, hâlâ vahşidir ve ziyaretçiler, saygı göstermek ve yaşam alanlarını korumak için her türlü çabayı göstermelidir.

 

BALİNALAR

Bimini vahşi yunusların bulunduğu yerdir. Bu adaların etrafında yelken açtığınızda, bir avuç Atlantik Spotted yunusları teknenin yanında yüzmeye ve oynamaya karar verebilir ve bu yolculuk size unutulmaz bir yolculuk yaptırabilir. Yunuslar insanlarla bağ kurma yeteneklerinden dolayı özel hayvanlardır. Yunuslar etkileştikleri insanların enerjisine tepki verirler, heyecanlandıklarında heyecanlanırlar ya da yeni insan arkadaşlarının eylemlerini taklit ederler. Her ne kadar bir karşılaşma garanti edilmezse de, bir yunus turuna katılmak yunusları görebilme olasılığını arttırır ve ziyaretçilere yunuslarla suda oynamak ve o anları ölümsüzleştirmek için bir fırsat sağlar.

IGUANALAR

Allen’s Cay’in küçük kıyısında yaklaşan teknelerin tanıdık gürlemesi, turistlerin ellerinde muzlar ve üzümlerle sürüngen bir kaya iguana ordusunu çoktan çağırmıştır. Kaya iguanaları, hepsi Bahamalar’da bulunan dünyadaki sadece üç adaya özgüdür. Şu anda kaçak avcılık ve yırtıcı hayvanlar tarafından tehdit altındaki iguana sayısını artırmak için koruma çalışmaları yapılmaktadır. Allen’s Cay’de yaklaşık 1,000 iguana yaşıyor ve bu güler yüzlü otçullar ziyaretçilerin sağladığı ek diyetten yararlanıyor. İguanalar domuzlara kıyasla çok daha küçük ve saldırgan olsalar dahi, hala beslenmeye heveslidirler. Bazıları yiyeceği alıp yalnız olarak yemek yemeyi tercih ederler. Diğerleri cömert konuklarını, yüzlerinde hafifçe gülümseyen fotoğraflar için poz vererek ağırlayacaktır. Canlarım benim.

KÖPEK BALIKLARI

Compass Cay’deki marinalarda köpekbalıkları, üst üste yemeklerin serpildiği sığ sularda bir araya geliyor; tek rahatsızlığı, beslenirken aralarında duran turistler. Onları beslemek için kendinizi yavaşça suya bırakabilirsiniz. (Burası şakaydı.) Beslenme alanında su, çikolata ile biberlenir ve başta tereddütlü olan ziyaretçilerin buraya girmeleri teşvik edilir, ancak köpek balıklarının ilgi alanlarının başka yerlerde olduğunu gördükten sonra kademeli olarak daha rahat hale gelirler. Hemşire köpekbalıkları daha korkunç tür kadar korkutucu olmamasına rağmen, sırt yüzgeci, boş gözler ve keskin dişler gibi bazı klasik köpekbalığı özelliklerine sahipler. Dişleri görünür ancak küçüktür ve ziyaretçilerin onları beslerken ellerini suya sokmamaları gerekir. Elini verip kolunu kaptırabilirsiniz ve sonra nerede benim elim diye tur operatörüne çıkışmayın.

FLAMİNGOLAR

İzole bir hayatı tercih eden West Indian Flamingoları, Inagua Adaları’nda Rosa Gölü’nün tuzlu düzlüklerinde bulunabilir. Burada 80.000’den fazla Flamingo yaşar. Buradaki Flamingolar pembe renkli tüylere sahiptirler. Inagua, sadece Flamingolar ile sınırlı değildir. Bahamalar’da kuş gözlemciliği içinde en iyi yerdir. Adada 140’ten fazla yerli ve göçmen kuş türü yer almaktadır.

DENİZ YILDIZLARI

Cushion Star (Oreaster reticulatus)

Burada en tanınan su altındaki canlılardan biri büyük, dikenli, portakal renkli Bahama Deniz Yıldızıdır. Tur rehberleri genellikle ziyaretçilere göstermek için en az bir deniz yıldızı ile donatılmıştır. Şnorkel ile dalmak, deniz yıldızını doğal yaşam alanlarında, mercan resifleri arasında ve adaların etrafındaki deniz mahsullerinde keşfetmek için en iyi yoldur. Deniz yıldızlarının, hayvanların çoğunda nadiren görülen, kaybolmuş veya dökülmüş vücut parçalarını yeniden canlandırma yeteneği gibi, çok sayıda büyüleyici özelliği vardır. Çoğu deniz yıldızı yeni uzuvlar üretebilirken, bazı türler mucizevi bir şekilde yalnızca bir kol parçasıyla yeni bir merkez vücudu yaratabilir. Deniz yıldızları etoburlardır. Hareket alanlarının sınırlı olması, yemeklerinde kabuklu deniz hayvanları veya istiridye gibi daha sabit avların bulunması anlamına gelir. Yıldızın merkezi yüreği ve mideyi içerir ve av çok büyükse, midesi deniz yıldızının vücudundan çıkar, avı dışarıda sindirir ve bittiğinde geri çekilir. Emiş kaplarının sıraları deniz yıldızının kollarını deniz tabanı boyunca ilerletmek için sıraya dizer. Vasküler sistemi filtre görevi görerek çevredeki suları temizler. Çoğu deniz yıldızı bir insan elinin ölçüsüdür, ancak şanslı dalgıçlar bir ayaktan büyük  bir yıldıza rastlayabilir. Yıldızlardaki kol sayısı 5 ile sınırlı değildir, bazı yıldızlarda bu sayı 10 ya da 40’a çıkabilir.

DOMUZLAR

Exuma’daki Big Major Cay’deki plaja gelen ziyaretçiler, dünyanın herhangi bir yerinde göremeyeceği olağanüstü bir manzaraya tanık olurlar. Değişik renk ve boyutlarda olan domuzlar, kendi özel domuz adasında pastoral bir beyaz kum plaj boyunca sıçrar ve karaya oturur. Karayiplerin elektrikli mavi suları domuzların evi gibidir. Domuzlar bu zemine karşı oldukça yerinde görünmüyor ve çoğu ziyaretçi bu tropikal domuzların tuhaf varlığı ve kıskanılacak yaşam biçimiyle dürüstçe kaygılı görünüyor. Turlar her gün Domuz Adası’na gelir; onları meraklı ziyaretçilere ve yerli halka dayanan domuzların zevkine çok fazla yiyecek ve tatlı su sağlarlar. Domuzlar, ilgi alanlarının yiyeceklerle ve çok az başka yerde yattığını hemen belli ediyor. Bir domuz arkadaşı yapmak isteyen ziyaretçiler, evde beslenen hayvanları ve fotoğrafları istemek için yiyecek ikram ederler. Domuzlara genellikle marul ya da bayat ekmek sunulur. Tuzlak bir tropik adada domuzların nasıl oraya geldiğine dair birkaç teori var, en ilginç olanı domuzların bir yemek için geri dönmeyi amaçlayan denizciler tarafından orada bırakılmış olmasıdır. Zamanlarını Karayipler çevresinde gezen korsanlar ve kaşifler, barbekü olarak bilinen yemek pişirme yöntemini icat etti, bu yüzden adalarına yiyecek satmak için iyi bir fikir olduğunu düşündüler.

DENİZ KAPLUMBAĞALARI

Bahamalar’daki deniz kaplumbağaları Eleuthera Adası’ndaki en büyük konsantrasyonlarında bulunabilir. Dünyanın yedi kaplumbağa türünden dörtü burada yaşıyor ve her türün kendi tercih ettiği habitat – Mangrov ormanları, sığ kıyılar, mercan kayalıkları ve açık okyanuslardır. Deniz kaplumbağası kırılgan bir hayvandır ve gelişme ve yuvalama gerekçelerinin tahrip edilmesinden büyük ölçüde etkilenir. Deniz kaplumbağalarının korunması için Bahamalar’da birçok koruma çabası tesis edilmiştir. Ziyaretçiler, Eleuthera’daki ve etrafındaki kaplumbağaları çeşitli şekillerde görebilirler. Kaplumbağalar, mercan resifleri arasında kristal berraklığındaki sularda şnorkel maskesi ile bir tekne üstünden bakıldığında görülebilirler. Turtle Lake, ziyaretçilerin kayak, kürek sandığı ve bölgede gezinmek için kano kiralayabileceği, mangrovlarla kaplı 43 hektarlık bir tuzlu su gölüdür. Mangrov ormanları, bu yaşam alanının can damarıdır, suyun üstünde ve altında biyoçeşitliliği teşvik eder.

BALIKLAR

Thunderball Grotto mağaraları ve mercan kayalıklarında derin bir deneyim için şnorkel ile dalış yeterlidir. Çok ilginç olmayan bir kaya olarak görülen, aslında canlı, renkli mercan kayalıklarının ve çok sayıda parlak renkli tropikal balıkların bulunduğu küçük mağaraların bir sistemidir. İki James Bond filminde bir kameo tarafından ünlü olan Thunderball Grotto, Exuma’ya gelen birçok ziyaretçi için popüler bir durak noktasıdır. Ziyaretçiler tekneyle Grotto’ya varırlar ve şnorkel ile mağara gibi görünen kayanın içine doğru dalış yaparlar. Düşük su altında seyretmek daha kolay, suya dalmak ve suyun üstünde erişilebilen iki girişi kullanarak erişilebilen beş girişi vardır. Işık akıntıları, mağaranın içine girerek, sakin mavi suyu ve sığ deniz tabanı üzerindeki kayalıkların arasında ve dışında yırtıcı hayvanlar dizisini aydınlatır.

CONCH

En ünlü okyanus tabanı sakini ve Bahamalar mutfağının elyaflarından olan Queen Conch (“konk” olarak telaffuz edilir), bu ılık mavi sularda gelişen bir deniz salyangozudur. Birçok tekne turu biraraya gelerek Conch yerler. Tur rehberi bazen tecrübeli bir Conch avcısı olarak tekneyi, yumuşakça izdihamının geliştiği sığ suların üzerine demirleyecektir. Suya dalıp çıkması ile birkaç Conch elde edilmektedir. Bu Conchlar oldukça utangaçlardır ve kendilerini kabuklarına çekmektedirler. Yüzyüze gelmeyi pek sevmezler. Hasattan hemen sonra, Conch dilimleri, portakal, soğan ve habañeros ile birleştirilerek taze ve lezzetli bir Conch salatası yaratılır. Conch kabukları görünüş açısından farklıdır ve birçok Bahamalar plajları boyunca saçılmış bulunabilir. Parlak bir pembe açıklık ortaya çıkarmak için geniş, dikenli bir dış kısım döndürülür. Conch kabukları genellikle bir ev dekoru, bir müzik aleti ya da kabuğun dışına yapışan mercan ya da yosun için ev bile olabilir. Hayatları karada ya da denizde yaşıyor olsun olmasın, tüm yengeçler okyanus döngüleri tarafından etkilenir.

YENGEÇLER

Yengeçler, özellikle de Andros Adası’nda “Yengeçler Ülkesi” olarak bilinen Bahamalar’ın her yerinde dolaşırlar. Bu ada, çoğu aşırı gelişme nedeniyle tehdit altına giren Bahamalar’ın en büyük kara yengeçlerine ev sahipliği yapıyor. Ormanın içinde yaşayan kara yengeçleri yumurtalarını yumurtlamak için denize doğru yolculuk ederler. Bu göç tehlikelerle doludur ve hükümetin Orta Andros’ta Kara Yengeç Milli Parkı’nı neden yarattığının nedeni budur.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz