Kuzey İtalya Alpleri- Como Gölü

0
1337

Como Gölü, Kuzey İtalya Alpleri eteğinde yaklaşık 50 km kadar uzanıyor. Como Gölü zengin ve güçlü bir oyun alanı olarak göz kamaştırıcı manzarası ile insanı adeta büyülüyor.

Yazın canlı ve bir o kadar yoğun olmasına rağmen kışın sessiz ve sakin. Bölgeyi bütün bir yıl boyunca keşfetmeniz için bazı önerilerim olacak..

 

Küçük kasaba ve köyleri keşfedin:

İtalya’nın en güzel şehirlerinden bazıları göl kıyılarında kümelenmektedir. Hepsinden en ünlüsü olan Bellagio’ya baktığınızda her yönden muhteşem manzaralar sunmaktadır. Pitoresk caddelerini kaplayan lüks butikler ve şık restoranların zenginliği ruhunuza sızar.

 

Menaggio, İtalyan Alpin tarzında ve Ortaçağ dar sokaklarında, mükemmel meydanlarda büyüleyici kafelerde ve o zarif Lakeshore gezi yollarında  19. yüzyıl binalarının hoş bir karışımına sahiptir. Gölün en güneşli, Batı kıyısında yer alan Tremezzo, zengin villaları ve bahçeleri ile ünlüdür. Varenna’nın küçük köyü eski balıkçı evleri ve dar geçit yollarıyla özgünlük havasını korur.

 

Görkemli bahçeler:

 

Bu bahçeler Como Gölünü çevreler adeta korur gibi sarar sarmalar. Birçoğu halka açık olan bu bahçeleri ile ünlüdür. Tremezzo’daki 18. yüzyıldan kalma bir saray Villa Carlotta, güzel bir sanat koleksiyonuna ve renkli çiçeklerle dolu yamaç bahçelerine sahiptir. Varenna’daki Villa Monastero, narenciye selvi ve çam ağaçlarıyla kaplı muhteşem bir park ile çevrilidir. Tropik bitkilerle süslü teras bahçeleri vardır. Villa Del Balbianello ve Villa Melzi görülecek diğer görkemli bahçelerdir.

Como Gölünü ve Brunate şehrini birbirine bağlayan Füniküler demiryolu, 1894’te inşa edilmiş ve bölgedeki panoramik manzaraya hayran kalmamak elde değildir. Ufukta göl, güzel kasaba ve Alpleri görebilirsiniz. Burunate’de bir şarap içebilir on beşinci yüzyıla ait eski Eremo Di Donato’yu ya da deniz feneri manastırını seyretmek için kolay bir yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Bir tekne turu bölgeyi gezmenin ve görkemli manzaraları görmenizin en iyi yoludur. Büyüleyici Lakeside kafelerinden birinde dinlenebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz