Parma’da En Gözde Gezilecek Yerler

0
1097

Pianura Padana arasında, Piacenza ve Bologna arasında, Emilia Romagna ortasında yer alan, Parma’ya götürüyorum bu tanıtımla sizleri.

Parm “Città Della Musica” (müzik şehir) ya da Petit Paris (küçük Paris) denir.

 

Parma kültürel zenginliği ile bir  Kuzey Avrupa şehri hatırlatır bize. En zarif İtalyan şehirlerinden biri, kendi atmosferi sayesinde ve bayanlar her zaman şık gezinir Parma sokaklarında. Hür ve Şık!.

 

Eski şehrin coblled sokakları. Parma, tarihi ve güzelliği ile gurur duyan güçlü bir karaktere sahiptir. Rönesans ressamı Correggio’nun ve 20. yüzyılın ev sahipliğindeki kent, süslü kiliseler ve manastırlar, güzel sanatlar müzesi ve tiyatroyla doludur..

Parma’yı çok hızlı bir şekilde ziyaret edebilirsin, ancak özel ruh halinin tadını çıkarmak ve şehrin turiste sunduğu şeyi keşfetmek istiyorsanız, en az iki gün geçirmenizi öneririm. Parma’yı işaret eden ilk isimlerden biri “müzik şehri” dir; Bunun nedeni, müzikal meslek her zaman Parma tarihinde ve geleneklerinde ana özelliklerden biri olmuştur.

 

1628’den bu yana, “Büyük Tiyatro” nun açılış yılı olan müzik, daha doğrusu büyük müzik, Parma’nın sokaklarında ve meydanlarında her zaman olmuştur ve dünya olarak büyümesine yardımcı olmuştur. Verdi ve Toscanini mevsim klasik müzik başkenti olarak Avrupa’da Parma Teatro Regio ve Teatro Farnese olağanüstü gelişimini sağladı. Ana amacı uluslararası ekranı ve Parmesan müzik kurumlarını desteklemek olan Parma Foundation Capital of Music’in vesayetinde şaşırtıcı bir şekilde yer almayan olağanüstü bir sanatsal ve kültürel miras. Vakıf, esas olarak Vakıf Senfoni Orkestrası’nın geliştirilmesi ve daha da genişletilmesi için faaliyet göstermektedir. Filarmonica Arturo Toscanini, yıllarca öğretim ve araştırma faaliyetlerinde müzik kullanımını teşvik etmeyi taahhüt etmiştir.

Ana kilise, İtalya’nın en güzel ortaçağ meydanlarından biri olarak rehber kitapları ile işaretlenmiş Piazza del Duomo, set Duomo, Santa Maria Assunta vardır. Katedral, cephe ve Correggio’nun freskolu kubbe ile 12. ve 13. yüzyılın en meşhur mimarları Benedetto Antelami tarafından tasarlanan Vaftizhanesi ile Romanet tarzında inşa edilmiştir. Katedralin hemen arkasında, ünlü Correggio kubbesiyle Benedictine kompleksi olan San Giovanni Evangelista’ya ulaşabilirsiniz. Katedralin kubbesi ve San Giovanni, sanatçının tek eseri değildir. Üçüncüsü, ancak en az bilinen bu, Camera di San Paolo’daki fresk serisidir ya da San Paolo Manastırı’ndaki Kamera della Badessa, tanrıça Diana’ya ithaf edilmiştir.

 

Palazzo della Pilotta müzede Galleria Nazionale olarak, 19. yüzyılın huylu portreleri, aziz ve şehitlerin ortaçağ paneli resimlerinin inanılmaz bir koleksiyona ziyaret edebilirsiniz. Yol boyunca, Floransa okulu, Canaletto’nun altın sarısı bezeli Venedik şehir manzaraları ve Da Vinci’nin genç kız yüzü “La Scapiliata” da dahil olmak üzere eskizinden alınan Yüksek Rönesans eserleri yer alıyor. Correggio’nun, özellikle ürkütücü, gece mekânı tarafından yapılmış çok odaları vardır.

Diğer tiyatro Teatro Farnese ziyaret etmektir kabul edilir, bu Palazzo della Pilotta parçası. Eski mahkeme tiyatrosu, yedinci yüzyılın başlarında tamamen ahşap olarak inşa edilmiştir. Ayrıca Palazzo della Pilotta’nın içinde, Etrüsk, Mısır, Yunan, Roma ve önceden tarih öncesi çağlardan kalma çok sayıdaki koleksiyonlardan oluşan Arkeoloji Müzesi, Palatina Kütüphanesi’nin salonları ve Bodoni Müzesi birkaç saat ziyareti hak ediyor. Bodoni baskısı binlerce kitap yazışmaları ve tipografik araçları. Parco Ducale sadece Parma’nın Bahçesi’dir.

 

Ponte Verdi’de Parma nehri geçebilirsin. Kapıdan girdikten sonra, sağda Vignola tarafından tasarlanan, on altıncı yüzyılın zarif ikametgahı olan Palazzo Ducale’yi görebilirsiniz. Parco Ducale, mola vermek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır; Koşu, yürüme veya tezğahlardan alışveriş yapabilirsiniz.

 

Parma’dan söz ettiğimizde yemekten bahsediyoruz. Parma jambon, parmesan peyniri, Lambrusco şarap, Barilla makarna şirketi menülerini tadabilirsiniz.

Parma’da pek çok geleneksel restoran ve kaliteli yiyecek satan butikler var. Yani birçok bar ve şarap evi her gece turist ve öğrencilerle dolup taşıyor..

 

Unutmayın ki Parma, aslında yaz sezonu boyunca müzik ve mutfak ortamıyla sıkı sıkıya değil, çoğunlukla birçok etkinlik organize ediyor.

 

Bol eğlenceli  gezmeler olsun ..

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz