Victor Castanera ve The Balancing Lamp (Tasarım)

0
632

Victor Castanera ve The Balancing Lamp adlı tasarımının gözüme çarpması bir tesadüf oldu aslında. O lambayı görür görmez evinde kedi besleyenler aklıma geldi. Kedicik kuyruğunu bu lambaya çarpsa lambanın balansı kayar. Tabi fiyatına göre kedinin balansı da sahibi tarafından kaydırılır mı orası meçhul. Aklıma böyle bir çağrışım gelince ister istemez kendimi gülümserken buldum. Tabi lamba da böylece ilgi alanıma girdi.

İspanyol tasarımcısı Victor Castanera ‘Denge’ başlıklı yeni bir İsveç markası Oblure için eğlenceli bir lamba yarattı. Ve Tanrı kadını yarattı gibi bir giriş oldu ama idare edin artık. Çelik raflar arasında dengelenmiş parlak cam orbuzlarına sahip olan lamba, “mükemmel denge” elde etmek için boyutlandırılmış bir dizi küresel bileşenden oluşur. Kedi geldi aklıma yine nedense.

Lamba tabanı yapıyı sabit tutmak için siyah mermerden yapılırken hassas cam kavanozlar açılı çelik raflar arasına yerleştirilmiş ampullerin etrafında oturuyordu. Uslu uslu oturuyorlardı. Cam metal küreler için karşı ağırlık olarak hareket eden siyah metal küreler de eklendi. Mükemmel bir açıda tasarlanmış LED lambaları tutarlı ve çevre dostu sürdürülebilir bir ışık yaymaktadır. Her bir LED ampulü değiştirmek için, cam küre yukarı doğru kaldırılarak değiştirilebilir.

Kürelerin sabit imkansız konumu varlıkların kırılganlığının bir ifadesidir. Denge, yerçekimi ve zaman kavramıyla bir oyun olarak görülebilir. Tabi kedi çarptığı zaman o zaman oyunu görürsünüz. Şimdi bütün suçu kediye atıyorum ama evin küçük veleti de pekala dokunabilir. Kedi ve çocukların ulaşamadığı bir yere konumlandırın siz. Böyle bir lambaya ihtiyacınız olurmu ki?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz